Nie je potrebné rušiť zaužívanú rutinu v podobe rannej šálky kávy, musíte mať iba na pamäti, kedy je vhodný čas na jej konzumáciu.
Mnohí si ráno nedokážu predstaviť bez šálky „životabudiča“ v podobe čerstvej kávy. V tejto forme si energiu dobíja viac než jedna miliarda ľudí, ktorí každý deň konzumujú čierny mok.
Viac si uškodíte než pomôžete
Podľa portálu coffeedasher.com to predstavuje približne 12,6 percent populácie, ktorí vypijú minimálne jeden pohár kávy. Prepočítané na počet pohárov, denne vypijeme vyše 2,25 miliárd šálok za jeden deň.
Môžeme síce nadobudnúť pocit, že nápoj je ideálny na povzbudenie do nového dňa, avšak odborníci upozorňujú, že vypitie šálky nalačno nie je zrovna skvelý nápad, upozorňuje zena.pravda.sk.
Podľa praktickej lekárky Masarat Jilani môže byť tento návyk pre telo viac škodlivý než užitočný a najviac zaťažujeme tráviaci systém, presnejšie črevá a žalúdok.
S pribúdajúcim vekom pitie kávy na prázdny žalúdok spôsobuje problémy. Môže za to zmena citlivosti tráviaceho ústrojenstva a pokiaľ prijmeme do tela kávu pred jedlom, zapríčiní to reflux kyseliny, kedy sa do pažeráka dostane kyselina, čo vyvolá pálenie záhy. Ak sa tento jav opakuje často, prerastie do chronických problémov s trávením.
Doktorka Jilani dodáva, že milovníci čierneho moku sa nemusia svojej rannej rutiny vzdať, ale treba zvoliť konkrétny čas, kedy si ho vychutnáme. Odporúča vypiť prvú šálku hodinu až hodinu a pol po prebudení, kedy sa stabilizuje úroveň kortizolu v organizme. Ďalej je dôležité si dať raňajky, ktoré ochránia žalúdok pred nadmernou tvorbou kyseliny.
Čas zohráva rolu
Keďže je káva močopudná, pri ľuďoch s citlivejším močovým mechúrom sa situácia môže iba zhoršiť. Aby ste zabránili častej návšteve toalety, vyskúšajte bezkofeínovú alebo polokofeínovú alternatívu kávy.
Tak, ako má prijímanie kofeínu určený čas na začiatok, rovnako treba zvážiť, kedy vypijeme poslednú kvapku kávy počas dňa.
Ak si ju vychutnáme v neskorých popoludňajších alebo večerných hodinách, riskujeme oddialenie spánku a tým sa narúša náš spánkový biorytmus, čo môže viesť k nespavosti. Praktická lekárka upozorňuje, aby sme sa vyhli dávke kofeínu najskôr šesť hodín pred spánkom.
Summa summarum, nie je potrebné rušiť zaužívanú rutinu v podobe rannej šálky kávy, musíte mať iba na pamäti, kedy je vhodný čas na jej konzumáciu. Váš organizmus sa menšou zmenou v návyku poďakuje lepším trávením či spánkom.