Starnutie populácie je pre Slovensko problémom, zdravotníctvo čaká obrovská finančná záťaž

Reklama
Ilustračná fotografia (TASR/ Pavol Zachar, Martin Baumann)

Demografický vývoj na Slovensku predurčuje trend starnutia populácie a znižovanie prirodzeného prírastku. Hoci meniaca sa štruktúra obyvateľstva podľa Inštitútu zamestnanosti zatiaľ nevyzerá dramaticky, zmena sa odrazí vo viacerých sférach fungovania štátu.

Starnúca populácia prinesie v najbližších rokoch zvyšujúci sa tlak na verejné financie a dotkne sa to aj rastúcich nákladov v zdravotníckom sektore, píše portál Openiazoch. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) varuje, že dodatočné náklady môžu už v najbližších piatich rokoch dosiahnuť viac ako 900 miliónov eur.

Zhoršujúci sa vývoj slovenskej populácie je už u nás realitou. Rozpočtová rada dvíha prst pri nákladoch verejného zdravotníctva na starostlivosť o človeka, ktoré začínajú výrazne stúpať vo veku nad 50 rokov.

„Priemerné ročné výdavky vo veku okolo 55 rokov sú už približne dvojnásobné ako na poistenca vo veku okolo 25 rokov, vo veku 70 až 80 rokov sú až štvornásobne vyššie,“ upozornila RRZ na sociálnej sieti.

Neskôr, okolo 90. roku života však tieto náklady klesajú z niekoľkých dôvodov. Pacientom sa napríklad predpisuje menej invazívnejšia či náročnejšia starostlivosť, prípadne trvá kratšie a podobne.

Pohľad na demografický vývoj ukazuje, že už v najbližších rokoch uvidíme posun veľmi silných ročníkov dnešných štyridsiatnikov práve do spomínaného obdobia, v ktorom registrujeme zvýšenie zdravotných výdavkov. „Aj keď očakávame postupné zlepšovanie zdravia vo vyššom veku, toto v strednodobom horizonte len mierne spomalí rast nákladov spôsobený starnutím silných ročníkov generácie X,“ dodáva RRZ.

Náklady verejného zdravotníctva na starostlivosť o človeka začínajú výrazne narastať vo veku nad 50 rokov. Priemerné ročné výdavky vo veku okolo 55 rokov sú už približne dvojnásobné ako na poistenca vo veku okolo 25 rokov, vo veku 70 až 80 rokov sú až štvornásobne vyššie. (Neskôr, okolo 90. roku života tieto náklady klesajú z viacerých dôvodov, napríklad sa pacientom menej indikuje invazívnejšia či náročnejšia starostlivosť, prípadne trvá kratšie atď.). Zdroj: FB/Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

Na základe týchto ukazovateľov analytici rozpočtovej rady môžu pri nezmenených prognózach predpokladať, do akej výšky stúpnu výdavky na zdravotníctvo v porovnaní so scenárom, pokiaľ by k demografickej zmene nedochádzalo.

„Ak má byť zachovaný súčasný štandard zdravotnej starostlivosti, tak demografický vývoj si už v roku 2028 vyžiada takmer 300 miliónov eur len z dôvodu demografickej zmeny,“ upozornila rozpočtová rada. V najbližších piatich rokoch pritom pôjde o dodatočné náklady v čiastke viac než 900 miliónov eur.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie