Predstieranou umeleckou naivitou dostával počas totalitného režimu do úzkych komunistických pohlavárov, ktorí nevedeli ako proti nemu a jeho Radošinskému naivnému divadlu (RND) rázne zakročiť. Jeho popularita vo verejnosti bola totiž pre predstaviteľov totalitného režimu problém.
„Neslávne. A trpké, najmä počas tzv. normalizácie,“ takto pre TASR zhodnotil samotný Stanislav Štepka obdobie komunizmu v rámci tvorby RND.
V piatok 26. júla bude mať dramatik, textár, scenárista, herec, režisér, zakladateľ a umelecký šéf RND 80 rokov.
Stanislav Štepka sa narodil 26. júla 1944 v Radošine. Vyštudoval Pedagogickú fakultu v Nitre a novinárstvo na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Učil na škole v Bojnej, bol redaktorom v Učiteľských novinách a na prelome 70. a 80. rokov 20. storočia pôsobil v redakcii zábavných programov Československého rozhlasu v Bratislave.
Na otázku, ako by zhodnotil prínos RND pre slovenskú kultúru vo všeobecnosti, odpovedal: „To hodnotenie hádam nechám na iných. Ale ak by bolo treba, trochu im pri tom pomôžem: počas 61. divadelných sezón RND uviedlo 70 pôvodných inscenácií na 11.000 predstaveniach doma a v cudzine takmer pre štyri milióny divákov. Na začiatku šesťdesiatych rokov minulého storočia ma očarila poetika divadiel malých javiskových foriem – najmä pražského divadla Semafor. A tak som sa ako študent v mojej rodnej obci pokúsil o čosi podobné. Tak nejako v roku 1963 vzniklo moje a naše Radošinské naivné divadlo“.
V roku 1963, keď vzniklo RND, sa uskutočnilo aj prvé predstavenie divadla Nemé tváre, alebo Zver sa píše s veľkým Z.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)