Stále počujeme vyhrážky novinárom, varuje Čaputová šesť rokov po Kuciakovej vražde

Reklama
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas uctenia si pamiatky Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej položením kytice a zapálením sviečky pri pamätníku na Námestí SNP v Bratislave 21. februára 2024. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Aj šesť rokov po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je túžba spoločnosti žiť na slušnom a spravodlivom Slovensku aktuálne. Povedala to prezidentka Zuzana Čaputová. V desiatkach miest sa v stredu konajú spomienkové akcie. A šéfredaktori niekoľkých médií sa obracajú k vláde Roberta Fica, ktorá podľa nich voči novinárom stále pritvrdzuje.

„Napriek tomu, že uplynulo šesť rokov, stále počujeme vyhrážky novinárom, útoky na občiansku spoločnosť, počujeme slová o vláde tvrdej ruky. Bezprostredne po vražde spoločnosť dala jasne najavo svoju túžbu, že chce žiť na slušnom a spravodlivom Slovensku, táto túžba je aktuálna aj dnes,“ povedala Čaputová po tom, čo v centre Bratislavy položila kyticu a zapálila sviečku pri pamätníku zavraždenej dvojice.

Minister spravodlivosti Boris Susko, ktorý je členom strany premiéra Roberta Fica Smer-sociálna demokracia (Smer-SD), pred novinármi tvrdil, že vražda bola zneužívaná na politické účely.

Vražda Kuciaka a Kušnírovej v roku 2018 vyústila v mohutné protivládne demonštrácie a v politickú krízu. V záujme jej riešenia Fico rezignoval na funkciu premiéra. Strana Smer-SD potom zostala pri moci do riadneho termínu parlamentných volieb v roku 2020, ktoré skončili jej porážkou a odchodom do opozície. Vlani Smer-SD predčasné voľby vyhral a Fico sa stal štvrtýkrát premiérom.

Fica v súvislosti s výročím Kuciakovej vraždy kritizovali v spoločnom vyhlásení šéfredaktori takmer dvoch desiatok médií. „Za šesť rokov od vraždy sa nepoučil. Naopak. Ešte pritvrdzuje. Nepohodlných novinárov označuje za nepriateľa štátu. Odmieta odpovedať na ich otázky a uprednostňuje dezinformátorov,“ napísali zástupcovia tlače a ďalších médií.

Premiér si podľa nich síce Kuciakovu vraždu neobjednal, ale je politicky zodpovedný za prostredie, v ktorom si niekto myslel, že mu vražda novinárov prejde. Súdy kauzu zatiaľ právoplatne úplne neuzavreli. Dlhoročné tresty väzenia si odpykávajú traja ľudia vrátane nájomného strelca. Kuciak bol podľa vyšetrovateľov zavraždený kvôli svojej investigatívnej práci.

Súd prvej inštancie na Slovensku však vlani v novom pojednávaní opätovne oslobodil Mariana Kočnera obžaloby z objednania Kuciakovej vraždy, naopak vinnú zo dojednania tohto zločinu uznal Kočnerovu známu Alenu Zsuzsovú. Verdikt nie je právoplatný, prípadom sa znovu zaoberá slovenský Najvyšší súd, ktorý v roku 2021 zrušil oslobodzujúci verdikt nižšieho súdu nad Kočnerom a Zsuzsovou.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie