Po tom, ako povstalci ovládli viaceré mestá a nakoniec aj hlavné mesto Damask, prezident Baššár al-Asad utiekol do exilu. Jeho režim sa rozpadol a moc v Sýrii prevzali rebelovia. Ich cieľom je stabilizovať situáciu a zlepšiť životné podmienky obyvateľstva. Avšak, experti podľa televízie Al Jazeera varujú, že najsilnejšia povstalecká frakcia môže zneužiť situáciu a nastoliť autoritatívne pravidlá.
Po ovládnutí Damasku a úteku Baššára al-Asada do Ruska vznikla v Sýrii dočasná vláda. Jej vedením bol poverený Mohamed al-Bašír, ktorý stojí na čele najsilnejšej sunnitskej islamistickej skupiny Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Vláda by mala fungovať do 1. marca 2024 s cieľom stabilizovať krajinu, obnoviť základné služby a zabrániť ďalším konfliktom medzi rebelmi.
Thomas Pierret, odborník na arabský svet, však upozorňuje, že HTS môže stratiť podporu obyvateľstva, ak nebude ochotná zdieľať moc s ostatnými frakciami. „Potrebná je úradnícka vláda, aby sa zabezpečilo fungovanie štátu,“ dodáva.
Syria’s new Prime Minister is Mohammad al Bashir of HTS. LOL pic.twitter.com/5Awzym4Xs8
— 𝙎𝙖𝙣𝙖👼🏻 (@sanaahmad1505) December 9, 2024
Mohamed al-Bašír: líder s kontroverziou v pozadí
Mohamed al-Bašír, ktorý už predtým viedol „Sýrsku vládu spásy“ (SSG) v Idlibe, je nielen politikom, ale aj inžinierom so skúsenosťami v oblasti rozvoja a humanitárnej pomoci. Jeho minulosť však vyvoláva otázky. Podľa Assaada Al Achiho, riaditeľa organizácie Baytna, sa al-Bašír zaujímal o vedenie práve pre možnosť prístupu k financiám. Obavy z jeho vedenia zvyšujú aj správy o praktizovaní mučenia oponentov zo strany HTS. Organizácia ako taká je považovaná EÚ, USA aj Tureckom za teroristickú.
Ekonomické výzvy a hľadanie riešenia
Sýrska ekonomika je v troskách a HTS nemá dostatočné zdroje na dlhodobé financovanie svojich aktivít. Skupina síce v Idlibe zvýšila dane a poplatky za dovoz, no to nestačí. Navyše, sankcie zo strany EÚ a USA, ktoré zasiahli hospodárstvo a obchodné aktivity Sýrie, situáciu ešte zhoršujú.
Hayat Tahrir al Sham, clasificado como „organización terrorista“ por la ONU y la UE.
Ese índice arriba significa „no hay más Dios que Allah“.
Ésto es lo que aplaude el progresismo.
Las cabras vuelven a peligrar en Siria. pic.twitter.com/viWAdr7tGL
— ☩𝙎𝙤𝙧 𝙎𝙖𝙧𝙣𝙖© (@SorSarna_n1) December 10, 2024
Podľa odborníka Yassin-Kassaba by riešením bolo zdieľanie moci v rámci širšej politickej koalície. Kľúčovým krokom je dodržanie rezolúcie OSN č. 2254, ktorá stanovuje 18-mesačné prechodné obdobie, prípravu novej ústavy a demokratické voľby pod dohľadom OSN.
Medzinárodné uznanie a legitimizácia vlády
Ak by sa dočasnej vláde podarilo získať podporu obyvateľstva a dodržať kroky nariadené OSN, mohlo by to priniesť nielen stabilitu, ale aj medzinárodné uznanie. Podľa odborníkov sú tieto kroky nevyhnutné na to, aby sa predišlo ďalším konfliktom a vytvoril sa základ pre mierovú budúcnosť Sýrie.