Vzácna populácia myšiarok v meste Kikinda v severnom Srbsku je ohrozená po tom, čo sa v oblasti našli stovky uhynutých vtákov. Odborníci majú podozrenie, že boli otrávené.
Ornitológovia nazývajú Kikindu „svetovým hlavným mestom ucháčov“. Až 700 týchto dravých vtákov, ktoré dostali svoje meno podľa charakteristických ušných lalôčikov, trávi zimné mesiace hniezdením na stromoch v okolí centrálneho námestia tohto malého srbského mesta neďaleko hraníc s Rumunskom.
V posledných dňoch sa však na poliach v tejto oblasti našlo viac ako 800 uhynutých vtákov. Odborníci sa domnievajú, že príčinou tohto masívneho úhynu mohla byť otrava. Žiadny z mŕtvych vtákov zatiaľ nebol „ucháč“.
Väčšinu tvorili krkavce a kukučky, ktoré sú tu chránenými druhmi. Sú však nevyhnutné pre miestny ekosystém, ako aj pre miestnu populáciu sov.
„Havrany si stavajú hniezda,“ hovorí Marko Šćiban, ktorý pracuje na projekte LIFE Danube Free Sky. „Keď ich v máji opustia, využívajú ich sovy, sokoly a poštolky,“ dodáva.
Dravé vtáky si nestavajú vlastné hniezda, takže ak nemajú kde hniezdiť, môžu sa z Kikindy odsťahovať. A to by mohlo mať katastrofálne následky pre poľnohospodárov, ktorí sa na ne, či už vedome alebo nie, spoliehajú pri ochrane pred škodcami.
Podľa niektorých odhadov sovy počas piatich zimných mesiacov zjedia až pol milióna hrabošov a myší. V tejto sezóne je to obzvlášť dôležité.
„V minulom a tomto roku poľnohospodári v severnom Srbsku trpeli inváziou miliónov hlodavcov,“ hovorí Milan Ružić, riaditeľ Srbskej spoločnosti pre ochranu a výskum vtáctva.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)