Spravodlivosť podľa Fica prešla parlamentom. Tresty za korupciu sa znížia

Reklama
Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa má zrušiť. Má tiež dôjsť k viacerým zmenám pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti aj k úprave premlčacích lehôt. Vyplýva to z novely Trestného zákona z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Parlament o novele rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Na snímke opoziční poslanci s transparentami počas hlasovania na 9. schôdzi Národnej rady SR v Bratislave 8. februára 2024. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

Vládna koalícia zmeny vysvetľuje aj snahou o humanizáciu slovenského trestného práva a priblíženie trestných sadzieb západným krajinám.

„Nadväzujeme na návrhy, ktoré tu boli za minulej vlády. Išlo práve o humanizáciu, úpravu trestných sadzieb tak, ako je to v susedných krajinách, a zapracovanie európskeho práva. Pridali sme niekoľko ďalších vecí, ktoré považujeme za dôležité a ktoré vychádzajú z toho, akú trestnú politiku chce vykonávať súčasná vládna koalícia,“ tvrdil minulý týždeň stíhaný poslanec Smeru a policajný exprezident Tibor Gašpar.

Novela trestného zákona čelí ostrej kritike. Podľa opozície ide o „mafiánsky balíček“, ktorého hlavným cieľom je pomôcť stíhaným alebo odsúdeným ľuďom z prostredia vládnych strán. Opoziční politici hovoria aj o najväčšej amnestiu v dejinách Slovenska.

V parlamente opozícia stavila na obštrukcie a od vlaňajšieho 22. decembra bránila rýchlemu presadeniu novely. Vládnej koalícii tak nevyšiel pôvodný plán na rýchle schválenie zmien ešte pred Vianocami.

Okrem obštrukcií stavili opozičné strany Progresívne Slovensko, Sloboda a solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) aj na sériu každotýždenných protestov. Zatiaľ posledný, už ôsmy, sa uskutočnil v stredu popoludní priamo pred parlamentom a zúčastnili sa ho tisíce ľudí.

„To sa nedá obhájiť. A ani to nie je potrebné – ide predsa o mocenské rozhodnutie. Mocenské rozhodnutie o amnestiu pre všetky Kočnery, Bödöry, Gašpary a zlodeja po celom Slovensku,“ povedal na proteste na adresu Ficovej vlády líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

„Vláda musí začať počúvať ľudí, aj tých, čo majú iný názor. Aj vládnutie má svoje hranice,“ povedal na proteste predseda konzervatívneho KDH Milan Majerský.

Prezidentka Zuzana Čaputová dopredu avizovala, že vládnu novelu kvôli vážnym pochybnostiam vetuje. Koalícia má však v parlamente dostatok hlasov na prehlasovanie veta. Opozícia avizovala, že sa obráti na ústavný súd.

Úrad európskeho verejného žalobcu  v decembri uviedol, že vládne návrhy zmien v trestnom práve na Slovensku znamenajú vážne nebezpečenstvo narušenia právneho štátu. V januári Európsky parlament schválil voči Slovensku kritickú rezolúciu.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie