Slovenský parlament odhlasoval zákon, ktorý mnohým ľuďom prináša možnosť získať späť peniaze zaplatené za pandemické pokuty či náklady na štátnu karanténu. Takzvaná „covidová amnestia“ vstúpi do platnosti 1. mája 2025 a občania môžu o odškodnenie požiadať do konca októbra rovnakého roka.
Podľa zákona bude môcť požiadať o náhradu každý, kto od 12. marca 2020 do 15. septembra 2023 dostal pokutu za porušenie opatrení súvisiacich s COVID-19. Zároveň sa to týka aj osôb, ktoré boli umiestnené do tzv. povinnej karantény a museli si hradiť stravné náklady. Či už priamo, alebo im boli dodatočne vymáhané, píše TASR.
Náprava krívd z pandemických čias
Poslanci Národnej rady SR v stredu (9. 4.) schválili zákon, ktorý má za cieľ napraviť ujmy spôsobené obyvateľom Slovenska počas obdobia prísnych protipandemických opatrení. Nová legislatíva umožní ľuďom, ktorí dostali pokutu za porušenie opatrení alebo museli zaplatiť za stravu v štátnej karanténe, žiadať od štátu finančné odškodnenie.
Kto má nárok a za čo?
„Oprávnená osoba, ktorej bola uložená pokuta za porušenie protipandemických opatrení zavedených z dôvodu COVID-19, a to v období od 12. marca 2020 od 6.00 h do 15. septembra 2023 do 6.00 h, má možnosť požiadať o odškodnenie predstavujúce sumu zaplatenej pokuty, respektíve jej časti. Rovnakú možnosť má aj osoba, ktorá bola umiestnená do tzv. povinnej karantény, z titulu čoho vznikli náklady za stravné, ktoré následne povinná osoba uhradila alebo ktoré boli od nej vymáhané,“ píše sa v správe.
Ako a dokedy o odškodnenie požiadať?
Žiadosti o náhradu je možné podať písomne najneskôr do 31. októbra 2025. Odškodnenie bude vyplácať Ministerstvo vnútra SR, pokiaľ ide o pokuty uložené políciou či okresným úradom, a aj v prípadoch stravného v štátnej karanténe. Obecné pokuty budú riešiť jednotlivé obce, a pokuty od regionálnych úradov verejného zdravotníctva zase tieto príslušné úrady.
Zákon nadobudne účinnosť čoskoro
Nové pravidlá vstúpia do platnosti 1. mája 2025. Právny rámec tak dáva šancu tisíckam občanov, aby si spätne uplatnili svoje nároky voči štátu za opatrenia, ktoré sa neskôr ukázali ako neprimerané alebo sporné.