Poslancov čaká posledná tohtoročná schôdza. Na pláne je takmer 130-bodový program s návrhmi aj z predošlej schôdze. Hlasovať sa bude tiež o zákone roka, čiže návrhu štátneho rozpočtu pre rok 2025.
Poslanci Národnej rady (NRSR) začnú od utorka 26. novembra poslednú riadnu schôdzu v tomto roku. Na stole je pripravený tradične aj „zákon roka“, ktorým je návrh štátneho rozpočtu na rok 2025. V takmer 130-bodovom programe 23. schôdze je niekoľko presunutých návrhov z predošlej schôdze.
Ak sa poslancom nepodarí prijať rozpočet do konca roka, Slovensko by od 1. januára 2025 fungovalo v rozpočtovom provizóriu. Deficit verejných financií má podľa vládneho návrhu klesnúť na 4,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročných očakávaných 5,8 % HDP.
Celkové príjmy rozpočtu verejnej správy majú budúci rok dosiahnuť 59,9 miliardy eur, celkové výdavky 66,5 miliardy eur a schodok 6,6 miliardy eur. V parlamente sa ešte očakávajú mierne úpravy rozpočtu, ktoré by mali súvisieť predovšetkým so zatiaľ nedoriešenou pomocou s cenami energií a rastom miezd zdravotníkov.
Okrem toho by mali poslanci prerokovať aj rozpočty niektorých inštitúcií. Týka sa to napríklad Sociálnej poisťovne, Eximbanky či Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Vládna kríza reálne existuje
Predseda SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko je presvedčený, že vláda najbližšiu parlamentnú schôdzu zvládne aj so 76 poslancami.
Predseda opozičného hnutia KDH Milan Majerský tvrdí, že v parlamente prebieha chaos, vláda by sa podľa neho mala začať zaoberať tým, čo ľudí naozaj trápi. Obaja to uviedli v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
„Paradoxne správanie týchto troch poslancov stmelilo koalíciu,“ uviedol Danko v reakcii na otázku týkajúcu sa diania v SNS a koalícii. Myslí si, že sa im na najbližšej schôdzi podarí schváliť návrh štátneho rozpočtu na budúci rok.
Podotkol však, že správanie odídených poslancov okolo Rudolfa Huliaka je pre neho v istých smeroch neprijateľné.
Majerský pripomenul, že vládna kríza reálne existuje, podľa neho môže ostať parlament v budúcnosti pri chýbajúcich hlasoch paralyzovaný, napríklad v decembri pri teoretickom spojenom hlasovaním o dôvere vlády so štátnym rozpočtom.
Danko pri téme schvaľovania štátneho rozpočtu pripustil, že môže nastať pnutie v otázke rozdeľovania financií medzi jednotlivými rezortami. „My so Smerom a Hlasom sa hodnotovo nikdy nerozbijeme, ale čo sa týka rezortov, každý chce pre svoj rezort viac peňazí,“ pripomenul.
Majerský dodal, že po roku vládnutia sa mali v rámci ministerstiev nastaviť veci tak, aby fungovali. „Ak by sme hovorili o poľnohospodárstve, ja sa čudujem, prečo sa z programového rozvoja vidieka sa nečerpajú eurofondy. Minulý rok to bolo okolo jednej miliardy, teraz to stagnuje,“ povedal. Poslanec pripomenul, že efektívnym šetriacim prostriedkom by mohla byť decentralizácia finančných prostriedkov na vyššie územné celky, mestá a obce.
Zmeny pri výbere elektronického mýta
Na schôdzi sú okrem iného predložené aj novela zákona o cenách z dielne rezortu financií, ktorou sa má informačný systém ministerstva doplniť o webové sídlo slúžiace na porovnanie cien potravín predávajúcich v maloobchode.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)