Správa SIS bola zneužitá na utajenie schôdze. Podľa Glücka máme u nás skupinu prepojenú na opozíciu aj zahraničie

Reklama
Poslanci Vladimíra Marcinková (SaS) a Richard Glück (Smer-SSD) v relácii Téma s Petrom Bielikom. Foto: TV Spark, archív Petra Bielika

Atmosféra v spoločnosti hustne. V politike k tomu prispela zmarená schôdza o vyslovení nedôvery vláde, v spoločnosti email iniciatívy Nie v našom meste o občianskej neposlušnosti. Bude z toho slovenský majdan? Aj o týchto témach diskutovali v relácii TV Spark Téma s Petrom Bielikom poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) a Richard Glück (Smer-SSD).

Utajovaná mimoriadna schôdza parlamentu pre správu SIS

Po zozbieraní podpisov od opozičných poslancov sa 21. januára uskutočnila mimoriadna schôdza parlamentu. Cieľom bolo vysloviť nedôveru 4. vláde Roberta Fica.

Vystúpenie rečníkov v rozprave pôvodne obmedzili na návrh koaličných klubov na 12 hodín, následne zmenili štatút schôdze na tajnú, čím vylúčili zo zasadnutia verejnosť aj médiá. Dôvodom na jeho utajenie bola správa Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorá mala získať závažné informácie o dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého účelom je destabilizácia SR.

Poslankyňa Vladimíra Marcinková v relácii Téma s Petrom Bielikom na margo dodáva, že vyslovenie nedôvery vláde sa po prvý raz konalo v utajovanom režime a takáto vec nemá v histórii Slovenska obdobu.

„Mám pocit, že došlo k zneužitiu aj Slovenskej informačnej služby, aj správy, ktorú vytvorila, pretože pán premiér správu využil ako zámienku, aby bola pomerne veľká časť schôdze v utajenom režime.“

Za zvolaním schôdze je podľa nej vyjadrenie kritiky voči vláde a pomenúvanie toho, čo robí nesprávne. Premiér Fico po prečítaní správy SIS odišiel z pléna. Popoludní sa poslanci opozície na protest rozhodli taktiež odísť, pričom onedlho na to začali so zberom podpisov na ďalšiu mimoriadnu schôdzu.

„Keďže sme to nemohli robiť vo verejnom režime, kde by túto kritiku a možno aj obhajobu vlády počula verejnosť, tak sme sa rozhodli v schôdzi nepokračovať, pretože to skončilo ako nejaké premiérovo divadlo,“ tvrdí Marcinková.

K utajovanej správe SIS o závažných informáciách sa domnieva, že „išlo o e-mail, ktorý dokonca vytvorila umelá inteligencia, čiže chatGPT.“

Poslanec Richard Glück by ale správu nerád zľahčoval a hoci poslanci v sále Národnej rady počuli „možno desatinu celej správy“, odzneli „naozaj strašné veci“.

„Dnes sa nebojím tvrdiť, že nám tu operuje skupina ľudí, ktorá je poprepájaná aj na slovenskú opozíciu, na mimovládne organizácie, na niektoré médiá, ale predovšetkým na zahraničie. Sú to skupiny, ktoré majú skúsenosti s rozvracaním systémov, pokiaľ ide o rok 2014 na Ukrajine. Všetci vieme veľmi dobre, čo sa stalo na Ukrajine v roku 2014.“

Glück hovorí o skupinách, ktoré operovali aj v Gruzínsku, kde októbrové parlamentné voľby na jeseň 2024 vyhrala proruská strana Gruzínsky sen, čo tamojšia opozícia odmietala akceptovať.

„Sú to skupiny, ktoré operovali aj v Gruzínsku, kde zatiaľ vláda odoláva tlaku, ktorý je na ňu vyvíjaný. Tieto skupiny si zvykli na to, že pokiaľ voľby vyhrá demokratickým spôsobom niekto, kto ich nemal vyhrať, tak potom nastúpia oni s plánom a postupne vytvárajú tlak na vládu s veľmi jasným cieľom rozvrátiť demokratický systém a prevziať moci iným spôsobom, ako máme zakotvený aj my v Ústave SR, teda výsledkom riadnych, transparentných, demokratických parlamentných volieb.“

Podľa poslanca správa identifikovala ľudí, ale vzhľadom na utajované zvyšné časti správy nemohol konkretizovať osoby, aby neporušil zákon o utajovaných skutočnostiach.

Poslankyňa Marcinková tvrdí, že správa „nevykazovala známky ničoho dôverného a utajovaného“. „Napriek tomu, že sa tvária, že ide o vážne informácie, tak už keď správu čítal premiér v pléne parlamentu, niektorým ministrom behali kútiky a naozaj to bolo až smiešne.“

Po vypočutí útržkov správy SIS nadobudla dojem, že bol e-mail vytvorený za pomoci umelej inteligencie. „Vyzerá to, ako keď niečo zadáte umelej inteligencii, aby vám narýchlo napísala, a potom neopravíte chyby. Tí, ktorí s umelou inteligenciou pracujú, a ja ju využívam pri niektorých veciach, vedia, že vždy po nej treba chyby opraviť. Tu došlo podľa mňa k šíreniu e-mailu, ktorý neprešiel revíziou a vytvoril také haló, ktoré je nemiestne, pretože nič tak vážne sa v nej nepíše.“

Budú protesty proti vláde gradovať?

Už počas tohto týždňa sa konali v niekoľkých slovenských mestách protesty, na ktorých vyjadrili kritiku Ficovej vláde. Správa SIS hovorí najskôr o pokojných protestoch, ktoré majú vygradovať v blokovanie vládnych budov alebo občiansku neposlušnosť.

Obavy zo štátneho prevratu má predseda vlády po štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady, na ktorom sa hovorilo aj o preventívnych opatreniach s cieľom zvýšiť ochranu budov, zvýšiť monitoring niektorých objektov, najmä v otázke kritickej infraštruktúry.

Na zhromaždeniach, ktoré sa konali aj v uplynulých týždňoch, podľa Marcinkovej „k žiadnej občianskej neposlušnosti nedošlo a žiadne blokovanie budov nebolo ani nie je súčasťou protestov. Protesty, ktoré prebiehali v minulých týždňoch, boli naozaj mierumilovné, pokojné, nedošlo tam k žiadnym incidentom.“

Poslankyňa nadobúda pocit, že „sa teraz chystá niekto provokovať na protestoch, a nehovorím o organizátoroch, ale skôr o ľuďoch, ktorí očierňujú tieto protesty. Patria tam aj predstavitelia koalície, pretože na týchto občianskych protestoch, ktoré oprávnene a demokraticky odsudzujú spôsob, akým táto vláda robí zahraničnú politiku, nedochádzalo k žiadnym incidentom.“

Predstavitelia koalície rešpektujú vôľu ľudí vyjadriť svoj názor a zhromažďovať sa. Podľa Richarda Glücka Smer-SSD „nikdy nepotláčal protestné zhromaždenia, ktoré boli vedené proti našej vláde a bolo ich dosť“.

Na protestoch proti vláde Roberta Fica sa nesnažili presadzovať silu. „Nikdy neboli použité vodné delá, gumové projektily, ani sa nikdy násilným spôsobom nepotláčali. Naopak bola vždy zaistená bezpečnosť. Vždy sme dbali na to, aby sa situácia neeskalovala.“

Vláda chce predovšetkým zaistiť bezpečnosť ľudí. „Budú posilnené všetky možné bezpečnostné opatrenia a policajti budú veľmi jasne inštruovaní, aby deeskalovali situáciu. Ľudia, ktorí keď prídu, prosím, aby sa nenechali nahovoriť partiou ľudí, ktorá tam môže byť a ktorá im povie, aby napríklad preskočili plot na úrade vlády. Aby jednoducho nedochádzalo k porušovaniu zákona,“ tvrdí Glück.

Podľa neho pritom v pozadí už budú pripravení ťažkoodenci, aby sa snažili deeskalovať situáciu aj v prípade stretov dvoch strán.

„Aby sa nám nestalo to, že príde nejaká druhá partička ľudí, ktorá fandí vláde, aby sa ľudia nezačali medzi sebou mlátiť,“ dodáva.

V relácii sa Richard Glück vyjadril aj k postoju vlády a bezpečnostných zložiek voči organizácii Brat za brata a ľuďom, ktorí majú v úmysle zakladať partizánske bunky. Poslanci sa tiež venovali tragickej udalosti, ku ktorej došlo na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi, kde študent usmrtil nožom zástupkyňu riaditeľky školy Máriu a spolužiačku Alenku. Či podľa hostí došlo k pochybeniu a či mala polícia laxný prístup k skorším zisteniam o hrozbe a strachu na škole, sa dozviete v relácii Téma s Petrom Bielikom na našom YouTube kanáli.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie