Športový traumatológ prehovoril o tom, čo sa deje v bojových zápasoch: Ako sa preberá zápasník a zostanú mu trvalé následky?

REPROFOTO/Zdroj: Instagram/karlos_terminator_vemola REPROFOTO/Zdroj: Instagram/ivanbuchinger
Reklama

Špecialista na športovú traumatológiu, Pavel Holeka, v rozhovore pre iDnes prezradil, aké sú zdravotné riziká a hrozby pri bojových športoch. Hovoril o tele, ale aj o psychike zápasníkov. 

Čo sa deje s mozgom pri knockoute? 

Holeka ozrejmil, že v tomto prípade dochádza k otrasu a následnej strate vedomia. Mozog vlastne pláva v lebke, a keď dostane ranu, úder sa rozprestrie a mozog v tekutine v podstate buchne o lebku. Jednak v mieste úderu, ale tiež na opačnej strane lebky. Hovorí sa tomu ,contrecoup injuryʻ.“  Zápasníkovi sa na chvíľu zastaví prietok krvi do mozgu a stratí vedomie. Táto situácia môže trvať pár sekúnd, ale aj minút.

Ako sa preberá zápasník? 

Traumatológ uviedol, že zápasníka je potrebné dať do stabilizovanej polohy a zaistiť dýchacie cesty, na čo sa využíva špeciálny hmat. Následne sa mu musí zakloniť hlava a predsunúť spodná čeľusť, aby bola brada najvyšším miestom tela v polohe na chrbte.

Čo, ak sa nepreberie?

„Je dezorientovaný, nevie, kde je, čo sa stalo, či už zápas prebehol,“ uviedol Holeka. Potom nastáva kontrola orientácie i zreničiek. Skontrolujete jeho orientáciu v čase a priestore, urobíte neurologické vyšetrenie, kontrolu zreničiek.“ Kvôli tomu sa využíva aj baterka, ktorou sa zranenému svieti do očí.  „Pokiaľ nereagujú, hrozí podozrenie na poranenie mozgového tkaniva alebo dokonca krvácanie do mozgu. To je vôbec najväčšie riziko knockoutu, ale našťastie som nič také nezažil. Potom musí nasledovať základné röntgenové vyšetrenie a CT mozgu. Občas sa stane, že si pri páde na zem zápasník navyše poraní krčnú chrbticu, tak nasadíme krčný golier na stabilizáciu a transportujeme ho do nemocnice.“

Majú zápasníci nejaké trvalé následky? 

Odborník ozrejmuje, že áno, no väčšinou sa  to sa prejaví až časom. Potvrdil však, že postupne hlúpnu a oveľa ťažšie sa učia nové veci. Mozgová hmota ubúda, zápasník sa horšie učí nové veci, zabúda. Údery do hlavy zvyšujú pravdepodobnosť, že sa v mozgu rozvinú degeneratívne ochorenia centrálneho nervového systému. Hrozí predčasná demencia. Laicky povedané, postupne hlúpnu. Prejaví sa to ale až časom.“

Partner Lucie Vondráčkovej skončil v nemocnici: Pred Vianocami ho MUSELI OŽIVOVAŤ, TOTO NAPÍSAL

Speváčka Lucie Vondráčková má po svojom boku len 26-ročného partnera Zdeňka Polívku, ktorý sa venuje MMA zápaseniu. Pred Vianocami však skončil v nemocnici s vážnymi zdravotnými komplikáciami a museli ho dokonca oživovať.

Ako informuje portál Nový Čas, Lucie Vondráčková je už dva roky šťastná po boku športovca Zdeňka Polívky. Väčší vekový rozdiel zrejme pre nich nie je problémom a užívajú si spoločné chvíle. Ani vo sne by im však nenapadlo, že tieto vianočné sviatky pre nich budú utrpením.

Zdeněk Polívka mal v sobotu bojovať v oktagone, ale organizátori galavečera MMA oznámili, že zo zdravotných dôvodov nevystúpi. Priateľ speváčky a herečky Lucie Vondráčkovej ležal niekoľko dní na anestéziologicko-resuscitačnom oddelení.

„Stále je na ARO, ale stav sa zlepšuje. Je mi to ľúto, ale zatiaľ nemám čas telefonovať ani písať. Ďakujem za pochopenie, ozvem sa,“ napísal Polívka bez ďalších podrobností.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Šport