fbpx

Športom nielen ku zdraviu, ale aj úspechu v práci. Psychológ približuje jeho prínosy

Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay/Freepik)

Všetci vieme, že pravidelný pohyb nám pomáha nielen v budovaní fyzickej kondície, ale aj psychickej odolnosti. Už menej sa však hovorí o tom, že šport človeka učí mnohým rôznym schopnostiam, ktoré sa mu potom hodia pri budovaní profesijnej kariéry i dosahovaní ďalších snov a cieľov.

„Vyčísliť všetky pozitívne dopady športu na náš profesijný aj osobný život je náročné. Pokiaľ sa budeme sústrediť primárne na profesijnú úroveň, šport jednoznačne rozvíja disciplínu a tímového ducha, zlepšuje manažérske schopnosti, ale tiež zvyšuje angažovanosť zamestnancov,“ upozorňuje Ondřej Šíba, psychoterapeut kliniky duševného zdravia so zameraním na kognitívne behaviorálnu terapiu ET MENTIS.

Šport zároveň každého učí, že nič nie je zadarmo, že za každým víťazstvom stojí najprv veľké úsilie a mnohokrát aj množstvo prehier, píše portál novinky.cz. Aj vďaka tomu sa ľudia lepšie vyrovnávajú so sklamaním a nepríjemnými zážitkami a celkovo sú potom v živote odolnejšie. Navyše sa učia ovládať svoje emócie a premieňať negatívne pocity na pozitívne myslenie.

„Vďaka športu som ťahúň, naučil ma každý deň vstať nehľadiac na počasie a deň v týždni a ísť na sebe pracovať, znova a znova. Tiež som sa naučila nevzdávať sa. Ako výhry, tak prehry prijímam s pokorou. Som vďačná za konkurenciu a snažím sa obklopovať ľuďmi, ktorí sú v tom, čo robia, esá,“ potvrdzuje Gabriela Teissing, niekdajšia profesionálna golfistka a dnes šéfka technologickej firmy Creative Dock.

Šport je tiež výborným pomocníkom na zmiernenie stresu. „Šport nás tiež učí pracovať s neúspechom a zároveň potom aj lepšie odbúravame stres z práce,“ upozorňuje Ondřej Šíba.

Počas fyzickej aktivity sa v mozgu uvoľňujú nielen endorfíny (hormóny šťastia), ktoré upokojujú a vyvolávajú pocity eufórie, ale aj dopamín (je produkovaný v centre pocitov a smiechu, ktoré súvisia s odmeňovaním) či serotonín (neurotransmiter dobrej nálady), vďaka ktorým sa cítime lepšie, čo sa odráža aj na našej celkovej pohode. Aj z tohto dôvodu je cvičenie výborným pomocníkom na zmiernenie stresu, úzkosti či depresie.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie