fbpx

Spor vojenských obrov. Prečo medzi Iránom a Pakistanom lietajú rakety

Protilodná riadiaca strela bola vypálená z Jemenu smerom k USS Laboon, ktorá bola v južnom Červenom mori. Zdroj: X/MilitaryEye

Ďalšie hlasy označujú iránske údery za varovanie pakistanskej vláde, aby si doma urobila poriadok. Adam Weinstein, zástupca riaditeľa blízkovýchodného programu Quincy Institute, uviedol, že iránsky odkaz pakistanskej armáde je jasný: „Vysporiadajte sa s hrozbou na svojom území, alebo to urobíme sami a strápnime vás pri tom.“

Túto hrozbou myslia balúčske separatistické skupiny, ktoré pravidelne útočia na Irán a využívajú na to susednú krajinu, ktorej vláda celé svoje územie neovláda.

Môže to prerásť do väčšieho konfliktu?

Ozbrojené incidenty na hraniciach medzi Iránom a Pakistanom nie sú nijako výnimočné.

Eskalácia v čase zúriacej vojny medzi teroristami z Hamasu a Izraelom a húsijských útokov v Červenom mori ale vyvoláva obavy z rozšírenia vojny do ďalších krajín. Obzvlášť, keď počas posledných dvoch dní prichádzali správy o rozmiestňovaní vojakov i rakiet na hraniciach oboch štátov.

Bezpečnostný analytik Josef Kraus z Masarykovej univerzity v Brne takýto scenár označuje za veľmi nepravdepodobný. „Primárne ide o potlačenie separatizmu. Nejedná sa teda o priamu konfrontáciu ozbrojených síl oboch krajín, nejedná sa o napádanie cieľov, ktoré by mali spojitosť s pakistanskou či iránskou štátnosťou, jedná sa len o cezhraničné útoky na separatistické a teroristické elementy na území toho druhého,“ napísal na sociálnej sieti X. „Áno, vždy je nejaká pravdepodobnosť, že sa to vymkne kontrole a dôjde k priamym stretom, ale tá je podľa môjho názoru v tejto chvíli stále ešte malá.“

Na upokojenie situácie medzi oboma štátmi sa už prihlásila Čína. Hovorkyňa ministerstva zahraničia Mao Ningová uviedla, že sú pripravení pomôcť pri riešení sporov, „ak to obe strany potrebujú“. Peking dúfa, že Teherán a Islamabad preukážu „pokoj a zdržanlivosť a vyhnú sa eskalácii“.

Má to súvislosť s vojnou Izraelu proti Hamasu?

„Cezhraničné iránsko-pakistanské ostreľovanie nemožno dať do súvislosti s dianím v Pásme Gazy, v Červenom mori či v Iraku a Sýrii (aj tam v posledných dňoch útočil Irán, pozn. red. ). Je to úplne separé incident z nesúvisiacich dôvodov,“ myslí si politológ Kraus.

Izraelskú stopu v pohraničnom konflikte naopak vidí Sajjíd Mohammad Marandí z Teheránskej univerzity. Irán sa podľa neho musel rýchlo rozhodnúť o údere v Pakistane, pretože balúčski teroristi boli s podporou izraelského Mosadu pripravení na útok. „Zloba Pakistanu bola očakávateľná a pochopiteľná. Izrael ani USA ale väzby medzi Iránom a Pakistanom nemôžu poškodiť,“ je presvedčený iránsky analytik.

Aj Pakistan zopakoval, že Irán považuje za „priateľov a bratov“ a „nemá záujem o eskaláciu akejkoľvek situácie“.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie