Saudská Arábia či Omán, ktoré s Jemenom susedia, vyjadrili v piatok obavy ohľadom eskalácie situácie v regióne. Rijád je navyše dôležitým hráčom pri rokovaniach o mieri v občianskej vojne v Jemene, ktorá sprostredkúva OSN.
Tá sa začala nádejne vyvíjať vlani, keď Saudská Arábia a Irán, ktoré v jemenskej vojne stoja na opačných stranách konfliktu, obnovili po siedmich rokoch diplomatické vzťahy.
Odstrašenie lodí
Húsiovia od novembra zasiahli v Červenom mori niekoľko lodí, ďalších viac ako 2000 donútili, aby sa plavili inou, podstatne dlhšou námornou trasou. Povstalci tvrdia, že útoky sú reakciou na vojnu Izraela v Pásme Gazy a na podporu niektorých krajín izraelskej vláde.
V piatok jemenskí povstalci, ktorí ovládajú severozápadnú časť Jemenu, vrátane metropoly Saná a väčšiny jemenského pobrežia Červeného mora, označili americko-britské údery za pokračovanie „podpory izraelského zločinu v Gaze“.
V meste Saná a ďalších jemenských mestách, vrátane tých, ktoré nie sú pod kontrolou povstalcov, sa konali na protest proti americko-britským úderom masové demonštrácie. Zúčastnili sa na nich desaťtisíce ľudí, ktorí niesli jemenské a palestínske vlajky. „Týmito náletmi sa USA snažia o hegemóniu nad celým arabským svetom,“ povedal podľa agentúry AP jeden z demonštrantov.