Nedostatok spánku obvykle škodí zdraviu. Ako ale ukazuje nový výskum čínskych vedcov, ani nadbytok spánku zdraviu príliš neprospieva. Bádatelia zistili, že keď niekto spí dlhšie ako 9 hodín alebo si dopraje dlhé poludňajšie „šlofíky“, viac riskuje, že ho postihne mŕtvica. V poslednej dobe sa objavilo už niekoľko podobných výskumov, ktoré spoločne tvrdia, že v prípade spánku je najlepšia zlatá stredná cesta. Píše stoplusjednicka.cz.
Čínsky výskum zahŕňa viac ako 30 tisíc ľudí, ktorých priemerný vek je 62 rokov. Vedci ich sledovali počas takmer 10 rokov. U týchto ľudí došlo k zhruba 1 500 prípadom mŕtvice. Ukázalo sa, že keď si niekto dopraje poludňajší spánok dlhší ako 90 minút, tak ho mŕtvica postihne s pravdepodobnosťou vyššou o 25 percent, v porovnaní s ľuďmi, ktorí okolo obeda spia len hodinu alebo kratšiu dobu.
Podobné je to podľa výsledkov čínskeho výskumu aj s dĺžkou spánku.
Spánok dlhší ako 9 hodín zvyšuje riziko mŕtvice o 23 percent . Podľa bádateľov je taký nadmerný spánok dokonca horší, než keď niekto spí menej ako 7 hodín.
Úplne najvyššie riziko mŕtvice prináša nadmerný spánok v kombinácii s príliš dlhým poludňajším odpočinkom. V takom prípade je riziko mŕtvice o 85 percent vyššie, než u ľudí, ktorí spia kratšiu dobu a okolo obeda menej odpočívajú.
Biologické príčiny súvislosti medzi nadmerným spánkom a mŕtvicou ale zatiaľ nie sú známe. Nie je vraj vylúčené, že dlhší spánok je len ďalším symptómom zdravotného stavu, ktorý vedie aj k mŕtviciam. Každopádne ale môže slúžiť ako dôležitý indikátor.
Ako dlho musíte spať?
Denná potreba spánku sa počas života mení. Takto ju udáva pre rôzne vekové kategórie americký Národný ústav pre zdravie:
- Novorodenci do 3 mesiacov: 14–17 h
- Dojčatá: 4-11 mesiacov: 12-15 h
- Batoľatá: 1–2 roky: 11–14 h
- Predškoláci: 3–5 rokov: 10–13 h
- Školáci: 6–13 rokov: 9–11 h
- Teenageri: 14–17: rokov 8–10 h
- Mládež: 18-25 rokov: 7-9 h
- Dospelí: 26-64 rokov: 7-9 h
- Seniori nad 65 rokov: 7-8 h