Lekár sa bude zaoberať príčinou vašej nespavosti, aby sa uistil, že dostanete vhodnú liečbu. Ak je situácia závažná alebo iné spôsoby liečby nezaberajú, môžu byť predpísané prášky na spanie, a to zvyčajne len na niekoľko dní alebo týždňov. Ak sa stretávate s ktorýmkoľvek z týchto príznakov, je čas navštíviť lekára.
Čo hovoria odborníci
Časté nočné prebúdzanie, nedostatok spánku a nepravidelné spánkové návyky môžu narušiť vašu toleranciu na glukózu. Kvalitný čas spánku je kľúčový pre metabolickú rovnováhu a jeho narušenie môže vážne ovplyvniť hladinu cukru v krvi.
Výskum silne spája častý zlý spánok s diabetes mellitus, pričom spojenie so zhubnými nádormi a demenciou je menej jasné. Štúdia Národného inštitútu zdravia nesie názov: „Nedostatok spánku v strednom veku môže zvýšiť riziko demencie.“
Autorka štúdie, doktorka Séverine Sabia, ktorá je spojená s Inserm a University College London, však varovala: „Aj keď nemôžeme potvrdiť, že nedostatok spánku skutočne zvyšuje riziko demencie, existuje množstvo dôvodov, prečo by kvalitný spánok mohol byť dobrý pre zdravie mozgu.“
Podľa Alzheimerovej spoločnosti môže nedostatok spánku zvyšovať riziko demencie. Na jej webovej stránke sa uvádza: „Existujú určité dôkazy, ktoré naznačujú, že nedostatok spánku môže zvýšiť riziko demencie, ale nie je ich dosť na to, aby sme to mohli s istotou tvrdiť.“
Na túto tému sa vyjadril aj Svetový fond pre výskum rakoviny, ktorý na svojej webovej stránke uviedol: „Spojenie medzi rakovinou a spánkom nie je jednoznačné; stres a nedostatok spánku môžu zvýšiť pravdepodobnosť nezdravých stravovacích návykov a nedostatku pohybu, čo môže viesť k zvýšeniu rizika obezity. To bolo preukázané ako zvýšené riziko viacerých typov rakoviny.“
Ďalej sa v stanovisku hovorí o tých, ktorí majú nepravidelný spánkový režim: „Pre ľudí, ktorí pracujú na zmeny alebo v noci, existujú dôkazy, že sú náchylnejší na vznik niektorých typov rakoviny, ako je rakovina prsníka alebo prostaty. To pravdepodobne súvisí s tým, že títo ľudia majú menej príležitostí na dostatočný spánok, čo im sťažuje zdravé rozhodovanie, a sú náchylnejší na obezitu.“
Tipy pre lepší spánok:
Vyhnite sa alkoholu
Pite kombuchu
Cvičte pravidelne
Vyhnite sa jedeniu príliš neskoro
Nejedzte príliš veľa bielkovín
Spite v chladnej, tmavej miestnosti
Vyhnite sa nadmernému kofeínu
Obmedzte modré svetlo
Zhasnite svetlá niekoľko hodín pred spaním
Počas dňa sa vystavte dostatku slnečného svetla
Choďte do postele, keď ste unavení
Vyhnite sa stimulujúcim reláciám alebo filmom pred spaním
Newsletter
Ak chcete byť informovaní o všetkom dôležitom a zaujímavom obsahu nezabudnite odoberať náš newsletter.