Spíte menej ako 6 hodín? Zvyšujete RIZIKO predčasnej smrti, rakoviny, cukrovky a demencie

Reklama
nespavosť, insomnia, choroby
Spánok menej ako šesť hodín každú noc vás vystavuje zvýšenému riziku predčasnej smrti a chorôb, ako je rakovina, cukrovka a demencia. Zdroj: Pixabay/ TyliJura Stiahnutím súhlasíte s našou licen, Pexels/SHVETS production

Lekársky odborník varoval pred nebezpečenstvom nedostatočného spánku, označujúc ho za „tichého zabijaka“. Dr. Eric Berg, ktorý je známy svojimi odbornými znalosťami v oblasti zdravej výživy a prerušovaného pôstu, upozornil na vážne následky, ktoré spôsobuje nedostatok spánku. Tvrdí, že spánok kratší ako šesť hodín každú noc zvyšuje riziko predčasnej smrti a ochorení, ako sú rakovina, diabetes a demencia. Dr. Berg zdieľal toto varovanie na svojom YouTube kanáli, ktorý má viac ako 13 miliónov odberateľov.

V nedávnom videu s názvom „TICHÝ ZABIJAK, o ktorom nikto nehovorí“ Dr. Berg varuje pred vážnymi dôsledkami chronického nedostatku spánku:
„Ak pravidelne spíte menej ako šesť hodín denne, zvyšujete si riziko predčasnej smrti, rakoviny, cukrovky, demencie a mnohých ďalších chorôb.“

Občasná prebdená noc síce nie je katastrofálna, no dlhodobé problémy so spánkom môžu mať vážne zdravotné následky. Informuje Mirror.

Výrazne sa zvyšuje pravdepodobnosť srdcových ochorení, cukrovky 2. typu, obezity a rôznych druhov rakoviny.

Dr. Berg podrobne vysvetľuje alarmujúce štatistiky:

  • Riziko predčasnej smrti sa zvyšuje o 30 %
  • Riziko rakoviny narastá až o 40 %
  • Riziko vzniku cukrovky stúpa o 50 %
  • Riziko demencie, vrátane Alzheimerovej choroby, sa dramaticky zvyšuje

Mnoho pacientov s Alzheimerovou chorobou má závažné poruchy spánku. Podľa Dr. Berga, ak spíte iba jednu až štyri hodiny denne, váš imunitný systém sa môže oslabiť až o 70 %.

Prečo je spánok taký dôležitý?

Spánok zohráva kľúčovú úlohu v procese obnovy tela a posilnenia imunity. Najmä pre mozog je nevyhnutný, pretože funguje ako prirodzený „umývací cyklus“, ktorý pomáha zbavovať sa poškodených proteínov.

Zdroj: Unsplash/ Sander Sammy

Tieto látky môžu byť jedným z faktorov, ktoré prispievajú k neurodegeneratívnym ochoreniam, ako je Alzheimerova choroba.

„Bez dostatočného spánku sa váš imunitný systém doslova vypne, čím sa stávate náchylnejší na infekcie,“ varuje Dr. Berg.

Ak chcete svoje telo chrániť pred vážnymi chorobami, kvalitný spánok by mal byť rovnako dôležitý ako zdravá strava a pravidelný pohyb.

Čo sa deje počas REM spánku?

Počas REM spánku je váš mozog veľmi aktívny, podobne ako keď ste hore. Oči sa vám rýchlo pohybujú za zatvorenými viečkami. Dýchanie a srdcový tep sa zvyšujú. Vaše svaly sa dočasne paralyzujú, aby sa zabránilo tomu, aby ste vykonávali pohyby zo svojich snov. Počas REM spánku telo neudržiava svoju telesnú teplotu správne. Tento typ spánku podporuje časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za kreativitu, pamäť a riešenie problémov. Zlepšuje tiež schopnosť socializácie, emocionálnu stabilitu, empatiu a náladu počas dňa. Dr. Berg dodal:

„REM spánok je fáza, počas ktorej sa oči rýchlo pohybujú za zatvorenými viečkami a snívate. Je to dôležitá časť spánku, ktorá ovplyvňuje vašu pamäť, náladu a duševnú sústredenosť.“

Väčšina opravných procesov prebieha počas nREM spánku, ktorý je tiež známy ako hlboký spánok alebo spánok s delta vlnami, tvrdí Dr. Berg.

Ako starnete, množstvo delta vlnového spánku sa významne znižuje. Pokračoval:

„Spánok s delta vlnami je kľúčový pre spaľovanie tukov, opravu buniek a ich regeneráciu. Je to aj obdobie, kedy vaše telo najúčinnejšie bojuje proti infekciám.“

Čo je nespavosť?

Nespavosť (Insomnia) znamená, že pravidelne máte problémy so spánkom.

Zdroj: Pexels/ cottonbro studio

Zvyčajne sa to zlepší zmenou spánkových návykov. Pravdepodobne trpíte nespavosťou, ak pravidelne:

  • máte ťažkosti so zaspávaním
  • sa prebúdzate niekoľkokrát počas noci
  • ležíte hore počas noci
  • sa prebúdzate príliš skoro a nedokážete zaspať
  • cítite sa unavení aj po prebudení
  • máte ťažkosti so spánkom počas dňa, aj keď ste unavení
  • cítite sa unavení a podráždení počas dňa
  • ťažko sa sústredíte počas dňa, pretože ste unavení

Problémy so spánkom, ktoré trvajú krátkodobo, menej ako tri mesiace, sú označované ako krátkodobá nespavosť, zatiaľ čo problémy, ktoré pretrvávajú dlhšie, signalizujú dlhodobú nespavosť.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie