fbpx

Špekulanti prišli na spôsob, ako obísť zálohový systém. Okrádajú nielen výrobcov, ale aj zákazníkov

Na snímke prvý automat na zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na Slovensku niektorí predajcovia prišli na spôsob, ako obísť zálohový systém a zarobiť tak. A to nezaregistrovaním do systému zálohovania. Odhalili to inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie. Informoval o tom portál RTVS

Inšpektori skontrolovali 147 obchodov v 73 obciach. Nezdalo sa správcovi zálohového systému, že sa vracia oveľa viac obalov, než je na Slovensku registrovaných. Poškodzujú tak výrobcov aj zákazníkov.

„Zistilo sa, že naozaj veľa podnikateľov prepravuje tovar rovno z Maďarska. Nápoje, ktoré potom nie sú označené, nie sú ani zaregistrované,“ priblížila pre RTVS ústredná riaditeľka SOI Nadežda Machútová. Výrobcovia zahraničných spoločností totiž používajú etikety pre viacero krajín, preto sa aj v Maďarsku objavia so znakom „Z“, aj keď tam zálohovanie nemajú.

Dve tretiny neboli registrované

Podnikateľ musí nápoj zaregistrovať v systéme, no špekulanti z južného Slovenska sa na to vykašľali. No 15 centov za zálohu si aj tak vypýtali a nechali.

„Výrobcovia nápojových obalov musia v systéme chýbajúce peniaze zaplatiť. Tým činom doplácajú poctiví,“ hovorí projektový manažér Roman Šterbák zo Slovenského združenia pre značkové výrobky.

„Pre spotrebiteľa to nie je problém, pretože on ten obal vie vrátiť. To je problém pre nás a pre výrobcov, pretože nám sa vracajú obaly, na ktoré sme nedostali záloh, nebol nám vyplatený na začiatku,“ upozorňuje riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč.

„Rukami nám prešlo vyše 26 300 kusov balení a z týchto vyše dve tretiny neboli registrované a zálohované. Čiže vyše 18-tisíc, skoro 70 percent,“ uviedla Machútová.

Niektorí systém obchádzali nelegálnym polepom s čiarovým kódom a písmenom Z. V tom prípade ošklbali aj spotrebiteľov, ktorí fľašu nevedeli vrátiť.

„Keď vám niekto naúčtuje zálohu, vy ju zaplatíte, ale kúpite si obal, ktorý nie je označený, nie je registrovaný, a teda nemáte možnosť ho vrátiť do systému. A niekoľko percent z ceny výrobku ste vydali zbytočne,“ hovorí Machútová. Správca systému podal trestné oznámenia a inšpektori s kontrolami neprestanú.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie