Zhoršujúca sa inflačná či politická situácia, ako aj investičné chúťky motivujú mnohých západných cestovateľov, turistov a investorov cieliť na idylické lokality starého kontinentu. Jednou z najvyhľadávanejších v Európe na dovolenku aj kúpu nehnuteľnosti je Španielsko, ktoré sa teraz pohnútkam expatov chce brániť ďalšou extrémnou reštrikciou.
Obrovská daň pre nečlenov EÚ
Druhá najväčšia krajina Európskej únie plánuje zaviesť daň až do výšky 100 % hodnoty nehnuteľností zakúpených „nerezidentmi“ EÚ, čo sa týka mnohých občanov USA, ako aj Spojeného kráľovstva, informuje britský portál BBC.
Španielsky premiér Pedro Sánchez pri ohlásení tohto kroku uviedol, že toto „bezprecedentné“ opatrenie je nevyhnutné na riešenie bytovej núdze v krajine. „Západ stojí pred rozhodujúcou výzvou – nestať sa spoločnosťou rozdelenou na dve triedy, bohatých majiteľov pôdy a chudobných nájomníkov,“ odkázal verejne.
Ešte nemá zelenú
Obyvatelia krajín mimo EÚ podľa neho kúpili v roku 2023 27-tisíc španielskych nehnuteľností nie preto, aby v nich bývali, ale aby na nich zarobili, „čo v kontexte nedostatku, v ktorom sa nachádzame, samozrejme, nemôžeme dovoliť,“ dodal.
Sánchez neposkytol žiadne podrobnosti o tom, ako bude daň fungovať, ani časový plán na jej predloženie parlamentu, v ktorom musí získať dostatok hlasov na schválenie.
V Španielsku sú klasifikovaní ako „ne-rezidenti“ ľudia, ktorí žijú v krajine menej ako 183 dní v roku. Celkový počet predajov cudzincom, vrátane ľudí z EÚ, tvorí približne 15 % španielskeho trhu s bývaním.
Vyťažia z toho bohaté časti EÚ
V súčasnosti všetci (domáci i zahraniční) kupujúci napríklad vo vychytenej Valencii platia 10 % daň z majetkového prevodu nehnuteľnosti. Táto sadzba sa líši v závislosti od regiónu a práve tá by mala pre mnohých narásť na 100 %.
Hovorí sa tiež, že akonáhle „vypadnú“ z trhu Briti a Američania strednej triedy, narastie v španielskych oblastiach kúpna sila Nemcov, Francúzov a Belgičanov.