Španielsko, Nórsko a Írsko schválili Palestínu. Podpora genocídy, zúri Izrael

Reklama
Zákazníci stoja v reštaurácii počas televízneho vystúpenia španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v meste Rivas Vaciamadrid v utorok 28. mája 2024. Palestínska vlajka (vľavo) veje pred budovou parlamentu v Dubline v utorok 28. mája 2024. Írsko, Španielsko a Nórsko v utorok oficiálne uznali palestínsky štát. Zdroj: FOTO TASR/AP

V pondelok Kac oznámil, že španielsky konzulát v Jeruzaleme nebude môcť od 1. júna poskytovať služby Palestínčanom, obvinil španielsku vládu z antisemitizmu a povedal, že Izrael „ublíži tým, ktorí mu škodia“.

V utorok Kac obvinil Sancheza, že nezasiahol proti španielskej ministerke práce a sociálnej politiky, podpredsedníčke vlády Yolande Diazovej, za jej prejav, ktorý sa končil propalestínskym heslom „Od rieky k moru bude Palestína slobodná“. Izrael to považuje za výzvu na genocídu.

„Sanchezová, ak nevyhodíte svoju námestníčku a neoznámite uznanie palestínskeho štátu, ste partnerkou v podnecovaní genocídy Židov a vojnových zločinov,“ napísal šéf izraelskej diplomacie na sociálnej platforme X.

Sánchez tiež uviedol, že od stredy bude jeho vláda „sústreďovať všetko úsilie na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu v podobe dvoch štátov“, a najmä na ukončenie krízy v pásme Gazy. Na to je podľa neho potrebné prímerie, viac humanitárnej pomoci a prepustenie rukojemníkov. Hamas stále zadržiava 130 unesených, z ktorých niekoľko desiatok zrejme v zajatí zomrelo.

Koncom novembra minulého roka prepustil vyše 100 rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov v rámci zatiaľ jediného prímeria v tejto vojne.

Sánchez tiež povedal, že Španielsko pomôže Palestínskej samospráve pri reformách a bude spolupracovať s arabskými krajinami na zvolaní mierovej konferencie. Sánchez povedal, že na Západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy, ktoré teraz okupuje Izrael, by mal vzniknúť palestínsky štát, ktorý by mal byť „prepojený koridorom“. Hlavným mestom palestínskeho štátu by mal byť východný Jeruzalem. Dodal, že španielska vláda neuzná zmeny hraníc z roku 1967, pokiaľ sa na nich strany konfliktu nedohodnú.

V roku 1967 sa uskutočnila takzvaná šesťdňová vojna, známa aj ako tretia izraelsko-arabská vojna, počas ktorej Izrael obsadil jordánsky Západný breh Jordánu a východný Jeruzalem, egyptský Sinajský polostrov s pásmom Gazy a sýrske Golanské výšiny.

Štát Palestína uznalo viac ako 140 krajín a v posledných týždňoch tak urobilo niekoľko karibských štátov: Trinidad a Tobago, Bahamy, Jamajka a Barbados. Česká republika samostatný nezávislý palestínsky štát neuznáva, uvádza sa vo vyhlásení českého ministerstva zahraničných vecí, ktoré predtým poskytlo ČTK.

K uznaniu pristúpilo Československo v 80. rokoch minulého storočia, čo bolo podľa českej diplomacie v tom čase vhodné.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie