Španielsko, Nórsko a Írsko schválili Palestínu. Podpora genocídy, zúri Izrael

Reklama
Zákazníci stoja v reštaurácii počas televízneho vystúpenia španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v meste Rivas Vaciamadrid v utorok 28. mája 2024. Palestínska vlajka (vľavo) veje pred budovou parlamentu v Dubline v utorok 28. mája 2024. Írsko, Španielsko a Nórsko v utorok oficiálne uznali palestínsky štát. Zdroj: FOTO TASR/AP

Španielska vláda schválila uznanie palestínskeho štátu a označila ho za historický krok. Má to jediný cieľ, prispieť k mieru medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, uviedol španielsky premiér Pedro Sánchez. Minister zahraničných vecí Jisrael Katz ho varoval, že uznaním Palestíny sa stáva partnerom pri podnecovaní genocídy Židov. Po Španielsku uznali Palestínu ako nezávislý štát aj Írsko a Nórsko. Informuje o tom portál idnes.cz.

Šéf španielskej diplomacie José Manuel Albares vo štvrtok vyhlásil, že uzná palestínsky štát Slovinsko. Podľa Albaresa sa tento krok Madridu „zapíše do španielskej histórie“. „Naša krajina hovorí, že nemôže byť ľahostajná k utrpeniu,“ povedal s odkazom na vojnu v pásme Gazy, ktorá spôsobila humanitárnu krízu na palestínskom území a vyžiadala si tisíce obetí. „Prijali sme uznanie (palestínskeho štátu), pretože je to jediný spôsob, ako zabezpečiť bezpečnosť v Izraeli a mier v regióne,“ povedal tiež Albares.

„Je to rozhodnutie, ktoré sme neprijali proti Izraelu, s ktorým chceme mať čo najlepšie vzťahy. Toto rozhodnutie zároveň vyjadruje náš rozhodný nesúhlas s hnutím Hamas, ktoré je proti dvojštátnemu riešeniu,“ povedal španielsky premiér podľa televízie RTVE. Pripomenul tiež, že Španielsko odsúdilo útok Hamasu na Izrael, pri ktorom palestínski ozbrojenci 7. októbra v Gaze zabili 1 200 ľudí a uniesli približne 250 osôb.

Palestínu oficiálne uznalo aj Nórsko. „Nórsko je už viac ako 30 rokov jedným z najsilnejších podporovateľov palestínskeho štátu,“ povedal nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide. „Dnešný deň, keď Nórsko oficiálne uznalo Palestínu ako štát, je míľnikom vo vzťahoch medzi Nórskom a Palestínou.“ Za „poľutovaniahodnú“ označil neschopnosť izraelskej vlády konať „konštruktívne“ pri riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu.

„Írska vláda uznáva Palestínu ako zvrchovaný a nezávislý štát a súhlasila s nadviazaním plných diplomatických vzťahov medzi Dublinom a Ramalláhom,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení írskej vlády. Dodáva sa v ňom, že vymenuje írskeho veľvyslanca pre Palestínu a zriadi tam veľvyslanectvo.

Írsky premiér Simon Harris povedal, že cieľom uznania Palestíny je „udržať nádej pri živote“. „Ide o presvedčenie, že riešenie dvoch štátov je jediným spôsobom, ako môžu Izrael a Palestína žiť vedľa seba v mieri a bezpečnosti.“

Izraelská reakcia

Izraelská vláda už predtým kritizovala Španielsko, Írsko a Nórsko za snahu uznať palestínsky štát a v tejto súvislosti odvolala svojich veľvyslancov z týchto krajín. Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Katz tiež obvinil vlády týchto krajín z podpory Hamasu, ktorý Izrael, EÚ a USA považujú za teroristickú organizáciu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie