Solidarita po povodniach v Česku. Architekti ponúkajú svoje služby pri rekonštrukciách zadarmo či so zľavou

Reklama
Staršia žena sa objíma s príbuznou po evakuácii v zaplavenom kúpeľnom meste Jeseník na severovýchode Českej republiky. Záchranár bojuje so silným prúdom počas evakuácie miestnych obyvateľov v zaplavenom kúpeľnom meste Jeseník na severovýchode Českej republiky v nedeľu 15. septembra 2024. (Zdroj: FOTO TASR/AP)

Na zúfalú situáciu ľudí zasiahnutých povodní reagujú ďalší profesionáli. Tentokrát sú to architekti. Na webe Českej komory architektov (ČKA) zverejnili zoznam štúdií a ateliérov, ktoré sa rozhodli ponúknuť svoje služby ľuďom postihnutým povodní zadarmo alebo za výrazne znížené ceny. Zároveň ich nabádajú, aby sa neostýchali a nebáli sa na nich obrátiť.

„V súvislosti so živelnou katastrofou, ktorá v polovici septembra spôsobila rozsiahle škody a zasiahla mnoho domácností, infraštruktúru i verejné budovy po celej krajine, sa ČKA rozhodla aktivovať iniciatívu Architekti pre bono, ktorá vznikla po ničivom tornáde na južnej Morave pred tromi rokmi. Hlavným zmyslom tejto iniciatívy je poskytnúť zadarmo alebo za výrazne zvýhodnených podmienok odborné architektonické poradenstvo a služby fyzickým osobám, komunitám, prípadne neziskovým organizáciám zasiahnutým prírodnou katastrofou,“ informuje ČKA.

Architekti sú pripravení pomôcť ľuďom v povodňami zničených oblastiach svojimi odbornými znalosťami a zručnosťami, píše portál novinky.cz. Môže to byť napríklad odborná konzultácia pri obnove a rekonštrukcii domu či optimalizácia nových stavebných riešení s ohľadom na zlepšenie odolnosti voči budúcim prírodným pohromám, spracovanie architektonickej štúdie, koordináciu osôb a inštitúcií zúčastnených na konkrétnom projekte atď.

„Je koniec septembra 2024. Povodňová vlna je preč. Statici v plnom prúde rozhodujú, čo sa dá zachrániť a čo pôjde k zemi. Technika sa dáva do pohybu a uprostred toho všetkého sú ľudia, ktorým vstúpila veľká voda do života, niektorým opakovane. Okrem toho, že sa snaží vyrovnať s poškodením či stratou domu-domova, ich čaká príprava jeho obnovy. A pri tom by mal byť ideálne architekt. Vyvstáva však problém – poškodenie treba žiadneho architekta nepoznajú. A architekti zase osobne nepoznajú poškodených,“ približuje hlavný zmysel súčasnej aktivity ČKA a iniciatívy Architekti pre bono architekt Lukáš Janáč.

Ako informujú zástupcovia ČKA, jej členovia plánujú v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch pripraviť všeobecné odporúčania po povodni, ktoré budú cielené najmä na podporu obcí. Tieto odporúčania sa zamerajú napr. na územné plánovanie, preventívne opatrenia, zlepšenie infraštruktúry, starostlivosť o krajinu atď.

Návrhy a odporúčania účinnejších systémov ochrany a obnovy postihnutých oblastí budú klásť dôraz aj na udržateľnosť a na adaptáciu na zmenu klímy. Záverom potom architekti apelujú na všetkých, aby sa nebáli využiť túto príležitosť a konzultovali svoje problémy s odborníkmi, ktorí sú pripravení prispieť k rýchlej a kvalitnej obnove povodní zničených domov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie