Samozrejme, solárna energia stále čelí mnohým výzvam. Problémom je napríklad nedostatočná finančná podpora v mnohých štátoch sveta, nehovoriac o štátoch v oblasti Perzského zálivu, ktoré stále ťažia z predaja „čierneho zlata“ a nedisponujú veľkou ochotou k solárnej revolúcii. Spomínaná štúdia takisto menuje Rusko a Afriku ako potenciálne problémové oblasti v trende dominancie obnoviteľných zdrojov energie.
Nedostatky
Zvlášť „čierny kontinent“ je špecifikom, keďže má ohromný technický potenciál a najmenší problém v súvislosti so sezónnosťou a nepriaznivým počasím vplývajúcim na výrobu solárnej energie. Obrovským nedostatkom sú nepeňažné aspekty ako flexibilita siete a dôvera voči novým technológiám.
Autori štúdie prišli aj s ďalšími bariérami či neistotami týkajúcimi sa dominantného postavenia solárnej energie. Jednou z nich je vplyv solárneho režimu na stabilitu siete. Slnko totiž nesvieti nonstop a nie každý deň je slnečný a jasný. Vedci však prišli s návrhom zmierniť tento problém pridaním ďalších obnoviteľných zdrojov energie (napríklad veternou), inštaláciou lepšieho skladovania batérií a celkovou modernizáciou nekvalitnej svetovej infraštruktúry elektriny.
Ďalším faktorom, ktorý by podľa výskumov mohol pribrzdiť rozmach solárnej energie vo svete je dostupnosť financovania týchto projektov v rozvojových krajinách. Problémom sú aj politické dôsledky, ako napríklad strata pracovných miest v odvetviach spracúvajúcich fosílne palivá a súvisiacich sektoroch.
Nemenej závažnou otázkou je problém so surovinami, z ktorých sa vyrábajú solárne panely. Tie totiž pozostávajú z polyméru, skla a rôznych kovov, z ktorých niektoré sa ťažia napríklad v Demokratickej republike Kongo za zlých pracovných podmienok.
Výroba elektrickej energie zo Slnka má pred sebou ešte veľké výzvy, no jej priam nezastaviteľný progres dáva nádej na zelenú budúcnosť. Britskí výskumníci predpokladajú jej veľkú expanziu a dominanciu na trhu s energiami, avšak dovtedy ešte bude musieť toto odvetvie urobiť ďalšie kroky vpred.