fbpx

Soľ, tehly alebo betón. Startupy prichádzajú s novými spôsobmi skladovania energie

Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/Lifestylememory

V súčasnosti sa pod jeho vedením začínajú stavať prvé špeciálne soľné nádrže poháňané energiou v čase, keď sú ceny nízke. Roztavená soľ je mimoriadne dobrá na uchovávanie tepla pri teplotách do 500 C. Okrem toho je soľ na rozdiel od lítia alebo niklu široko dostupná, ľahko sa ťaží a uchováva teplo s minimálnou degradáciou alebo toxickými vedľajšími účinkami.

„Roztavená soľ bude dôležitou súčasťou energetického mixu. Je to fantastická technológia,“ hovorí Robert Barthorpe zo Sheffieldskej univerzity.

Možnosťou sú však aj tehly. Napríklad kalifornská spoločnosť Rondo tvrdí, že jej tepelná batéria vyrobená z hromady tehál dokáže uskladniť energiu za polovičnú cenu v porovnaní s inými konkurenčnými batériami. Jej systém zhromažďuje obnoviteľnú energiu a premieňa ju na teplo pomocou elektrických prvkov podobných tým, ktoré sa používajú v hriankovačoch.

Vedenie spoločnosti Rondo tvrdí, že tehly sa môžu zahriať až na 1 500 °C a potom si túto energiu zachovať až niekoľko dní s úbytkom menej ako jedno percento za deň.

Do úvahy pripadá aj kvapalný vzduch

V Spojenom kráľovstve sa spoločnosti tiež zameriavajú na skladovanie energie pomocou kvapalného vzduchu. Za touto technológiou stojí vynálezca Peter Dearman, ktorý ju predal spoločnosti Highview Power. Tá v uplynulých mesiacoch začala pracovať na 250MW zariadení neďaleko Manchestru, ktoré by malo na päť hodín uskladniť dostatok energie pre približne 50 000 domácností. „Potrebujeme veľa rôznych foriem skladovania energie a som presvedčený, že kvapalný vzduch bude jednou z nich,“ hovorí Dearman.

Medzi ďalšie spoločnosti vyrábajúce alternatívne tepelné batérie patrí švajčiarska spoločnosť EnergyNest, ktorá pracuje so špeciálne upraveným betónom. Nemecká spoločnosť Lumenion potom ukladá energiu do oceľových modulov pri teplote až 650 °C.

„Pokrok v oblasti skladovania bude mať zásadný význam pri prechode na lacnú, čistú a bezpečnú energiu z obnoviteľných zdrojov,“ uviedol pre denník The Guardian Greg Hands, bývalý britský minister pre energetiku a zmenu klímy.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie