Bez soli by to nešlo, pre človeka je cenná, ako napokon zaznelo v slávnej rozprávke Soľ nad zlato. Pekne zavariť však môže jej nadbytok. Koľko teda soliť a čo urobiť na to, aby sa vám soli dostávalo len v miere, ktorá je pre telo nevyhnutná?
Soľ alebo chlorid sodný sa v organizme podieľa na mnohých procesoch, píše portál idnes.cz. Jedným z hlavných je udržiavanie vody v tele. Spolu s obličkami tento minerál potrebujú aj srdce, svaly a nervová sústava.
Okrem iného pôsobí proti vzniku svalových kŕčov a podporuje prenos nervových vzruchov. So soľou je tiež spojená dehydratácia. Zvlášť v sparných letných dňoch, kedy sa nadmerne potíte, je dokonca vhodné ju telu cielene dodávať.
Nejde teda o soľ ako takú, ale o jej množstvo. Nadbytok soli zvyšuje krvný tlak a skrýva sa za ťažkosťami s hypertenziou. Negatívne ovplyvňuje aj množstvo orgánov, napríklad môže viesť k tvorbe žalúdočných vredov.
Navyše prispieva aj k zadržiavaniu vody a nadmernému zaťažovaniu či poškodzovaniu obličiek. Bezpečnou hranicou je podľa odborníkov 5 gramov tohto minerálu denne. Väčšina ľudí ho ale prijíma až trojnásobne viac.
Problémom sú hlavne priemyselne spracované potraviny, hotové jedlá a polotovary, slané syry, údeniny, pečivo plus najrôznejšie tyčinky, chipsy. A teda čo s tým? Je to jednoduché. Tým priemyselným a nadmerne soleným sa cielene vyhýbať a jesť pokrmy, ktoré si solíte sami. A aj tak soliť málo.