Šokujúce ZÁBERY z miest, kde zakopali dobytok nakazený slintačkou. Z pôdy vyviera bublajúca tmavá tekutina

Na internete kolujú šokujúce zábery, ktoré majú ukazovať oblasť z osady Csemeztanya neďaleko Hegyeshalomu, kde pochovali zhruba 3-tisíc kusov dobytka v dôsledku slintačky a krívačky. Foto: reprofoto/Facebook/László Ny., ilustračné/TASR/Michael Probst
Reklama

Na jednom videu jeho tvorca vchádza do oblasti uzavretej páskou a po krátkej prechádzke uvidí na zemi mŕtvoly niekoľkých zvierat.

Slintačka a krívačka už mesiac vplýva na bežný život občanov. Utratenie dobytka, prísne hygienické opatrenia či kontroly na hraniciach sú súčasťou preventívnych krokov, ako zabrániť zbytočnému šíreniu infekcie.

Prvý prípad sa objavil v Maďarsku v tesnej blízkosti slovenských hraníc 7. marca. Odvtedy pribudlo niekoľko ohnísk a majitelia sa musia vysporiadať so stratami.

Bublajúca pôda

Mŕtve zvieratá prevážajú do kafilérií alebo zahrabávajú do zeme. A práve pochovávanie uhynutého dobytka sa v jednom prípade ukázalo ako nie príliš šťastné riešenie.

Na internete kolujú šokujúce zábery, ktoré majú ukazovať oblasť z osady Csemeztanya neďaleko Hegyeshalomu (pri rakúsko-slovenských hraniciach), kde pochovali zhruba 3-tisíc kusov dobytka v dôsledku slintačky a krívačky.

Na jednom videu jeho tvorca vchádza do oblasti uzavretej páskou a po krátkej prechádzke uvidí na zemi mŕtvoly niekoľkých zvierat. Ďalší záber ukazuje, ako sa na niekoľkých miestach objavuje spod povrchu zeme bublajúca tmavá kvapalina, upozornil portál Telex.

  • UPOZORŇUJEME, ŽE VIDEÁ NIE SÚ VHODNÉ PRE MALOLETÉ OSOBY A CITLIVEJŠIE POVAHY.

Zdroj: Facebook/László Ny.

Na záberoch, ktoré boli pravdepodobne urobené v Csemeztanyi, nie je nikto viditeľný, nie sú tam žiadni ochrankári. Miestni sa obávajú, že líšky a iné zvieratá vyhrabú telá z plytkej jamy, čím sa ešte choroba rozšíri.

V Csemeztanyi žije približne 100 ľudí, z ktorých všetci čerpajú vodu zo studne. V oblasti nie je kanalizácia, preto sa mnohí obávajú, že studňa znehodnotí zdroje pitnej vody.

Zdroj: Facebook/Mediálna sova

Začali vyšetrovanie

Na rozdiel od situácie, ktorá je zobrazená na videu, oblasť už v nedeľu popoludní nebola prístupná. Z miestnych zdrojov je známe, že ochranka uzavrela oblasť a nikoho nevpustila dovnútra.

Maďarské Ministerstvo pôdohospodárstva následne zverejnilo vyhlásenie, že areál bol skutočne oplotený a vzhľadom na množstvo usmrtených zvierat sa nedá vyhnúť situácii, ktorá bola zadokumentovaná na videu.

Portál 444.hu dodáva, že polícia už začala vyšetrovanie v súvislosti so vznikom videí. Hovorca polície Kristóf Gál upozornil, že dodržiavanie zavedených pravidiel týkajúcich sa slintačky a krívačky je „nielen požiadavkou zdravého rozumu, ale je základnou podmienkou účinnej ochrany“.

Porušenie pravidiel môže byť aj trestným činom a proti páchateľom bude začaté trestné stíhanie. V kolóniách zasiahnutých infekciou je prítomná aj polícia, ktorá monitoruje postupy dezinfekcie.

Súčasť normálneho biologického procesu

Minister pôdohospodárstva István Nagy na tlačovej konferencii vyzval na zodpovedný prístup s cieľom zabezpečiť účinnú ochranu. Nahrávky „spôsobujú vážne škody,“ a dodáva, že na jednej strane neoprávnené vniknutia do oblastí predstavujú epidemiologickú hrozbu a na druhej strane tam urobené nahrávky môžu mať dopad na ľudí, „na ktoré nie sú pripravení“.

To, čo sa deje v blízkosti Csemeztanyi, je súčasťou normálneho biologického procesu, pretože rozkladom tiel zvierat vznikajú plyny, ktoré je potrebné uvoľniť. Pochovávanie tiel je špecializovaná odborná práca, k telám sa v súlade s procesom rozkladu priebežne pridáva vrstva zeminy, za 10-14 dní sa vytvorí finálna, 3,5 metra hrubá vrstva zeminy a následne je proces pochovávania ukončený, uviedol.

Prístup do osád kolónií zasiahnutých infekciou je možný len po dezinfekcii a okolo kolónií boli nainštalované elektrické ohradníky, aby sa voľne žijúce zvieratá nedostali k telám.

V súvislosti s rozkladom tiel sa vyjadril aj hlavný veterinár Szabolcs Pásztor, ktorý potvrdil, že potrvá niekoľko dní, kým bude možné predmetnú jamu natrvalo utesniť, keďže po usmrtení a zahrabaní do zeme „telá podliehajú anaeróbnemu rozkladu, pričom sa rozkladajú na minerály a organické látky“.

Tento proces zahŕňa tvorbu plynov a kvapalín, ktoré sa rozpadajú a unikajú z pôdy. Počas likvidácie sa povrch tiel zvierat priebežne dezinfikoval, ale pri súčasnom rozklade veľkého množstva tiel zvierat tieto produkty rozkladu vznikajú vo veľkých množstvách, a preto môžu plyny vyniesť časť kvapaliny a plynov na povrch.

Vyzýva, aby každý dodržiaval veterinárne predpisy, pretože len tak sa dá obmedziť šírenie vírusu slintačky a krívačky a k tomu patrí aj to, že do priestoru vymedzeného úradom je zakázaný vstup nepovolaným osobám.

Každý, kto to urobí, sa dopúšťa trestného činu a hrozí mu väzenie. Pásztor dodal, že likvidácia ohniska slintačky a krívačky prebieha riadnym spôsobom a v súlade s predpismi a stále prebieha likvidácia usmrtených zvierat v určenom priestore.

Zdroj: Facebook/László Ny.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia