fbpx

Šokujúce vyjadrenia Donalda Trumpa: O štyri roky už nebudete musieť…

Trump na zjazde kresťanov na Floride pobúril svojimi výrokmi, že „o štyri roky už nebudú musieť ľudia v Amerike voliť". Zdroj: reprofoto YouTube/ABC7

Trump čelí odporu pre svoje vyjadrenia, že o štyri roky už ľudia v Amerike nebudú musieť voliť. Niektorí Demokrati tvrdia, že jeho komentáre namierené kresťanskému publiku signalizovali jeho plány stať sa diktátorom. Vedúci jeho kampane však tvrdia, že Trump hovoril o zjednotení krajiny a odborníci poukazujú na jeho zámerne nejednoznačný štýl rozprávania.

Portál The Washington Post píše, že demokratickí zákonodarcovia a vedúci kampane viceprezidentky Kamaly Harris sa pripojili k zboru online kritikov, ktorí v piatok odsúdili poznámky Donalda Trumpa namierené kresťanskému publiku, pričom tvrdili, že bývalý prezident a súčasný republikánsky prezidentský kandidát naznačil, že v prípade víťazstva v Spojených štátoch ukončí voľby.

Na záver svojho prejavu na Summite veriacich vo West Palm Beach na Floride Trump povedal: „Kresťania, choďte a voľte, len tentoraz. Už to nebudete musieť robiť. … Musíte ísť a voliť. O štyri roky už nemusíte hlasovať znova. Spravíme to tak, že už nebudete musieť voliť.“ Demokrati interpretovali komentáre ako signál, ako bude prebiehať druhé Trumpovo prezidentské obdobie. Trump pritom sám v minulosti uviedol že diktátorom nebude, okrem prvého dňa v úrade.

Demokratický poslanec Adam Schiff z Kalifornie, ktorý kandiduje do Senátu, zdieľal klip Trumpovho prejavu na X a napísal: „Tento rok je v stávke demokracia a ak ju máme zachrániť, musíme hlasovať proti autoritárstvu. Trump nám tu užitočne pripomína, že alternatívou bude, že už nikdy nebude mať možnosť hlasovať.“ Poslankyňa Pramila Jayapal za Demokratov vo štáte Washington označila Trumpove vyjadrenia za „desivé“. A poslanec Dan Goldman zo štátu New York povedal: „Jediný spôsob, ako už nebudete musieť voliť, je, ak sa Donald Trump stane diktátorom.“

Trumpova kampaň však tvrdí, že komentáre na podujatí organizovanom konzervatívnou skupinou Turning Point Action boli o tom, ako Trump zjednotí krajinu. Steven Cheung, hovorca kampane, na žiadosť, aby objasnil, čo tým Trump myslel, v sobotu vo vyhlásení uviedol, že bývalý prezident hovoril o zjednotení tejto krajiny a prinesení prosperity každému Američanovi, na rozdiel od rozdeľujúceho politického prostredia, ktoré zasialo toľko rozdelenia a dokonca vyústilo do pokusu o atentát.

Trump, ktorý bez dôkazov naďalej tvrdí, že voľby v roku 2020 boli proti nemu zmanipulované, publiku na Floride povedal, že ľudia nebudú musieť znova voliť, pretože Demokrati nechcú schváliť voličské preukazy. „Je to preto, že chcú podvádzať. Dovtedy však musia vyhrať Republikáni. … Chceme vyhrať s obrovským náskokom, ktorý bude príliš veľký na to, aby sa dal zmanipulovať.“

Kampaň Harrisovej nazýva Trumpove vyjadrenia sľubom ukončenia demokracie. „Keď viceprezidentka Harrisová hovorí, že tieto voľby sú o slobode, myslí to vážne,“ uviedol hovorca Harrisovej kampane James Singer v sobotu v tlačovej správe. „Naša demokracia je pod útokom zločinca Donalda Trumpa: Po tom, čo Trump prehral posledné voľby, poslal dav do Kapitolu, aby zvrátil výsledky. V tejto kampani prisľúbil násilie, ak prehrá a koniec našich volieb, ak vyhrá, a zrušenie ústavy, ktorá mu umožní stať sa diktátorom, aby v Amerike uzákonil svoj nebezpečný program Projekt 2025.“ Projekt 2025 je dokument think-tanku, ktorý načrtáva politické priority pre budúceho republikánskeho prezidenta. Na príprave dokumentu sa podieľalo veľa Trumpových spojencov a bývalých predstaviteľov administratívy, ale jeho kampaň sa snaží bývalého prezidenta od tohto projektu dištancovať.

Trumpove komentáre tiež vyvolali určité znepokojenie medzi kresťanskou pravicou. David Lane, organizátor konzervatívnych kresťanských pastorov, v správe uviedol, že Trump to možno trochu prehnal s tým, čo povedal, pretože by to mohlo odradiť konzervatívnych kresťanov od formovania výsledkov budúcich volieb.

„Veriaci v rokoch 2028, 2032 a 2036 musia pozdvihnúť svoju občiansku povinnosť na novú úroveň, ak sa má Amerika vrátiť k židovsko-kresťanskému dedičstvu a kultúre založenej na Biblii, ktorú navrhli Otcovia zakladatelia,“ povedal Lane, zakladateľ organizácie American Renewal, projektu, ktorého poslaním je pomôcť zvoliť viac kresťanov do úradu. Dodal, že ak kresťania nebudú voliť, ich hodnoty sa neodzrkadlia na ich volených predstaviteľoch.

Minulý mesiac pred iným kresťanským publikom Trump urobil podobný návrh, že kresťania nebudú musieť voliť po tohtoročných voľbách. Na podujatí koalície viery a slobody vo Washingtone bývalý prezident povedal, že kresťania nevolia toľko, koľko by mali. „Viete, akú silu máte, ak by ste volili? … Tentoraz musíte ísť a voliť. Je mi to jedno – o štyri roky nebudete musieť voliť, dobre? O štyri roky nevoľte,“ povedal. „Dovtedy bude všetko inak, nebojte sa, zariadime to. Vtedy nám to už bude jedno.“

Erica De Bruin, profesorka politológie na Hamilton College, ktorej výskum sa zameriava na civilno-vojenské vzťahy, občiansku vojnu a políciu, povedala: „Trump často urobí tieto zámerne nejednoznačné vyhlásenia, ktoré možno interpretovať rôznymi spôsobmi.“

Dodala však, že aby sme pochopili, čo by zahŕňalo ďalšiu Trumpovu administratívu, myslí si, že je užitočnejšie pozrieť sa na jeho minulé správanie, než sa pokúšať analyzovať, aký by mohol byť skutočný význam každého jednotlivého vyjadrenia, ktoré urobí. Poukázala na to, že keď bol naposledy v úrade, pokúsil sa zvrátiť výsledok volieb a zostať pri moci dlhšie, ako si americká verejnosť odhlasovala.

Steven Levitsky, profesor vlády na Harvardskej univerzite povedal, že hoci si nemyslí, že Trumpov nedávny komentár naznačuje organizované sprisahanie, ukončenie volieb v Spojených štátoch, predstavuje ďalší znak toho, že ten „chlap“ má autoritárske sklony.

„V priebehu 10 alebo 15 rokov,“ dodal Levitsky, „rastúci počet Republikánov presvedčoval samých seba, že nebudú schopní vyhrať voľby v tejto novej, multirasovej Amerike. Nie som si istý, či je to pravda, ale veľmi sa báli, že je to pravda. A tak si myslím, že Trump viac ako čokoľvek iné cíti… kam smerujú a ako sa cítia.“

Kresťanskí konzervatívci – konkrétne bieli veriaci – tvoria podstatnú časť voličskej základne, ktorej sa Trump prihovára od svojej kampane v roku 2016. V rokoch 2016 aj 2020 pochádzala tretina Trumpovej podpory od bielych protestantov. Tým pádom, 1 z každých 3 hlasov, ktoré Trump dostal, pochádzal od bielych protestantov, skupiny, ktorá podľa odhadov Inštitútu pre výskum verejného náboženstva tvorí 14 percent populácie.

Daniel Ziblatt, tiež profesor politológie na Harvarde, zdôraznil význam Trumpovho komentára. „Neviem si predstaviť hlavného kandidáta na úrad v žiadnej demokracii na Zemi prinajmenšom od druhej svetovej vojny, ktorý by hovoril takým otvorene autoritárskym spôsobom,“ povedal Ziblatt. „Nie Viktor Orbán v Maďarsku, nie Recep Erdogan v Turecku. Nikde.“

Jennifer Mercieca, profesorka komunikácie na Texaskej univerzite A&M uviedla: „Rozprávajú o svete chaosu a sľubujú, že sú dosť silní na to, aby ho napravili, aby vyhrali voľby, ale často v skutočnosti neriešia problémy, o ktorých povedali, že by ich mohli ľahko vyriešiť, keby dostali moc,“ povedala Mercieca, ktorej výskum sa zameriava na vzťah medzi demokraciou a americkými komunikačnými praktikami. „Trump sľubuje kresťanským voličom vyriešenie otázok, ktoré sú predmetom tzv. „kultúrnych vojen“, ako sú potraty a práva sexuálnych menšín. Je to veľký prísľub, avšak Trump neuvádza konkrétne riešenia.“

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie