fbpx

Šokujúce odhalenie: Repelentné náramky pred komármi nechránia

Reklama
Ilustračná snímka. Zdroj: PixabayWikiImages

Pred útokmi komárov chránia repelentné spreje s vyšším podielom účinnej látky. Náramky nechávajú krv sajúci hmyz úplne v pokoji. Upozornil na to český Štátny zdravotný ústav, ktorý niekoľko repelentných náramkov otestoval „na vlastnej koži“, informujú novinky.cz.

V Česku aj na Slovensku sa objavujú aj exotické druhy komárov, proti ktorým by mali silnejšie repelenty fungovať tiež. „Ukázalo sa, že testované výrobky rozhodne nie sú vhodné na to, aby sa na ich ochranu pred komármi či kliešťami spoliehali napríklad rodičia, ktorí nimi vybavia deti na letné pobyty a tábory, ale ani nikto ďalší,“ zdôraznila Štěpánka Čechová, hovorkyňa českého Štátneho zdravotného ústavu.

Na nespoľahlivosť náramkov, ktoré predajcovia označujú za repelentné, sa českému ústavu sťažovali rodičia. Pracovníci SZÚ preto v klietke s päťdesiatkou komárích samíc testovali, či sú výhrady oprávnené alebo nie.

Štyri preverované náramky, každý za pár eur, sľubovali na obale niekoľkotýždňovú ochranu, a to nielen proti komárom a kliešťom, ale niektoré aj proti blchám. Krátky test v „komárskej“ klietke ukázal, že účinnosť je naopak úplne nulová. Náramky nijako komáre neodpudzovali, niektoré dokonca sadali priamo na samotný náramok.

Čo naopak spoľahlivo zafungovalo, bol repelentný sprej s 28 % účinnej látky DEET. „Na ruku ošetrenú repelentom nesadal hmyz ani po pokuse opakovanom počas štyroch hodín,“ opísala Zdeňka Leipnerová Galková, ktorá efekt testovala na vlastnej ruke.

Hazard so zdravím

Martin Kulman, vedúci Národného referenčného laboratória pre dezinsekciu a deratizáciu, považuje zlyhanie firiem za hazard so zdravím.

„Krv sajúci hmyz prenáša rôzne patogény a človek domnievajúci sa, že ho náramok chráni, sa tak nevedomky môže vystaviť napríklad riziku infekcie kliešťovou encefalitídou, boreliózou, ale napríklad aj maláriou či horúčkou dengue v tropických oblastiach,“ upozornil.

K používaniu repelentných sprejov vyzýva aj české ministerstvo zdravotníctva. Riaditeľ odboru ochrany verejného zdravia Matyáš Fošum nedávno povedal, že dostupné typy by mali fungovať aj na komára tigrovaného a ďalšie exotické druhy, ktoré sa objavujú v Česku, na Slovensku, aj v iných európskych štátoch.

Stačiť by mali spreje s DEET – účinnou látkou – nad 25 percent. Do exotickejších krajín, najmä Afriky, sa odporúča ochrana nad 50 percent.

Exotické komáre môžu prenášať množstvo závažných infekcií, napríklad horúčku dengue, ktorú si z ciest prinieslo tento rok už 61 Čechov. Proti nej je možné nechať sa zaočkovať.

„Dôležitá je popri očkovaní aj ochrana repelentom pred poštípaním komármi. Problém je, že komáre, ktoré prenášajú dengue, štípu cez deň. Tí prenášajúci maláriu sú aktívni v noci, kedy sa môžeme lepšie chrániť,“ doplnil infektológ Milan Trojánek z Fakultnej nemocnice v Motole.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie