Prostredníctvom autentických spomienok jeho dcéry Hany a kolegov získajú diváci pohľad do jeho súkromia. Milan Lasica sa v minulosti ocitol v hľadáčiku Štátnej bezpečnosti, čo mu spôsobilo nemalé ťažkosti.
V nedeľu 26. januára o 20:10 odvysiela Dvojka štvrtú epizódu jedinečného dokumentárneho cyklu Textári, ktorý ponúka pohľad do tvorivých procesov a životných príbehov významných textárov slovenskej hudobnej scény, píše portál koktejl.azet.sk.
Umelec sa dostal do pozornosti Štátnej bezpečnosti
Táto epizóda bude venovaná Milanovi Lasicovi († 81), ktorého príbeh divákom pripomenie jeho výnimočný talent. Slovenský umelec sa ocitol pod drobnohľadom Štátnej bezpečnosti.
Diváci nahliadnu do jeho súkromia prostredníctvom autentických spomienok jeho dcéry Hany a spolupracovníkov. Milan Lasica čelil v minulosti pozornosti Štátnej bezpečnosti, čo mu prinieslo množstvo komplikácií.
„Jedného dňa od riaditeľa Slovkoncertu dostali taký papier, že nemôžeme v tom divadle hrať, lebo je vlhko a mohli by sme byť všetci chorí. Takže tak to celé skončilo,“ spomína hudobník Peter Smékal.
„Ani my sme sa to nikdy nedozvedeli. Nikto nám nič konkrétne nepovedal, čo vadí v našom humore. Až raz nám to povedal básnik Vojtech Mihálik, že hlavnou príčinou toho, že máme ťažkosti je, že náš humor nie je jednoznačný. To bola pochvala v podstate,“ zaspomínal si sám Lasica v zostrihu.
Cez humor zobrazoval skutočnosť na Slovensku
Milan Lasica bol humorista, dramatik, textár, herec, spevák a filozof života, ktorý prostredníctvom humoru zachytával realitu na Slovensku. Jeho texty neboli len vtipné – slúžili ako zrkadlo, v ktorom sa mohli Slováci spoznávať.
Svoje piesne často zakončil prekvapivou pointou, ktorá poslucháčov podnecovala k zamysleniu. Aj preto jeho texty zľudoveli, no nikdy nestratili svoju hĺbku. K textárstvu sa dostal úplnou náhodou, keď ho básnik Rudolf Skukálek vyzval, aby písal recenzie na piesňové texty.
Ako textár si získal renomé v spolupráci s Júliusom Satinským a Jaroslavom Filipom, s ktorými vytvoril nadčasové diela, ako je album „Bolo nás jedenásť“. Ich tvorba dokázala nielen zabaviť široké publikum, ale aj upozorňovať na zásadné spoločenské otázky.
GALÉRIA