fbpx

Sociálne siete sú dvojsečná zbraň. Môžu posilniť sociálne väzby, ale aj poškodiť duševné zdravie, tvrdí psychologička

Zdroj: Pexels/Tracy Le Blanc, Liza Summer

Sociálne siete ukazujú idealizovanú verziu života iných ľudí, čím podporujú negatívne vnímanie seba samého a nízkemu sebavedomiu. „Porovnávanie našich skutočných životov s vrcholnými dielami iných môže byť škodlivé pre naše duševné zdravie,“ upozorňuje psychologička Zuzana Horváthová.

Anonymita internetu môže povzbudiť jednotlivcov, aby sa zapojili do kyberšikany, čo spôsobuje vážne emocionálne utrpenie. Lívia K., 50-ročná žena z Bratislavy pre istream.sk hovorí: „Cez pandémiu prepukla na sociálnych sieťach až nenávistná „vojna.“ Negatívne a nenávistne komentáre som už dlhšie nedokázala čítať. Svoje konto som nenavštívila už niekoľko rokov a vôbec mi to nechýba.“

Stratégie na udržanie duševnej pohody

  • Unfollow alebo Mute: Ak niektoré účty alebo obsah negatívne ovplyvňujú vaše duševné zdravie, neváhajte ich zrušiť alebo stlmiť. Tento malý krok môže výrazne znížiť pocity nedostatočnosti a porovnávania.
  • Vyhľadajte odbornú pomoc: Ak máte problémy s duševným zdravím, ktoré sa zhoršujú vplyvom sociálnych médií, neváhajte vyhľadať pomoc kvalifikovaného psychológa alebo terapeuta. Môžu vám poskytnúť účinné stratégie a podporu.
  • Vzdelávajte sa: Informujte sa o potenciálnych nebezpečenstvách sociálnych médií a o tom, ako môžu ovplyvniť duševné zdravie. Informovanosť je prvým krokom k zmierneniu ich negatívneho vplyvu.
1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie