Vplyv sociálnych médií na duševné zdravie je komplexný a mnohostranný problém. Hoci môžu byť zdrojom podpory a informácií, predstavujú aj riziká. Slovenskí psychológovia naznačujú, že kľúč spočíva v uvedomelom používaní, stanovení hraníc a v prípade potreby aj vyhľadaní odbornej pomoci.
Pochopením potenciálnych nástrah a výhod sociálnych médií sa jednotlivci môžu orientovať v tomto digitálnom prostredí a zároveň chrániť svoju duševnú pohodu. „Sociálne médiá sú dvojsečná zbraň. Môžu posilniť naše sociálne väzby, ale môžu aj poškodiť naše duševné zdravie, ak ich nepoužívame s rozumom,“ hovorí pražská psychoterapeutka Eva Nováková.
V podnikaní nutnosť, v živote zabijak času
Sociálne médiá ako Instagram či Facebook a jeho Messanger umožňujú ľuďom zostať v kontakte s priateľmi a rodinou, najmä keď ich delia fyzické vzdialenosti. Podporuje to pocit spolupatričnosti a poskytuje podporné siete, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť duševné zdravie.
„Sociálne siete využívam hlavne na marketing. Sú skvelým nástrojom pre podnikanie a širší dosah príspevkov. Pred podnikaním som sociálne siete využívala len cez týždeň a cez víkend som mala stlmené notifikácie. Práve kvôli negativite a „zabíjaniu“ času scrolovaním. Myslím, že sociálne siete sú pre mňa ako podnikateľku prospešné. Ale je potrebné si určiť, čo od nich používateľ očakáva,“ hovorí Valentína Heda, podnikateľka a zakladateľka OZ S talentom VPRED!, ktoré pre základoškolákov organizuje (medzi inými aj) vedomostný krúžok o Instagrame.
„V krúžku INSTAGRAM: REAL OR FAKE deťom ukazujeme rozdiely medzi „skutočným“ a „falošným“ svetom,“ vysvetľuje Heda.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)