Sociálna poisťovňa aktuálne ponúka rôzne druhy dôchodkov, ako sú starobný, invalidný, vdovský či vdovecký. Niektoré z nich však nie sú vyplácané doživotne, pričom podmienky na ich priznanie a výplatu sa líšia.
Ako uvádza Sociálna poisťovňa na svojej webovej stránke, vdovský dôchodok je mesačná finančná dávka, ktorú vypláca na základe starobného alebo invalidného poistenia. Jeho cieľom je zabezpečiť vdove finančnú podporu po smrti jej manžela. Deti po zosnulom si môžu nárokovať sirotský dôchodok.
Podmienky na získanie vdovského dôchodku závisia od viacerých faktorov. Nárok na tento dôchodok má vdova, ak jej zosnulý manžel:
- v čase úmrtia poberal starobný, invalidný, alebo predčasný starobný dôchodok,
- nepoberal žiaden z uvedených dôchodkov, ale spĺňal podmienky na starobný dôchodok,
- zomrel následkom pracovného úrazu alebo choroby z povolania,
- nezískal nárok na starobný, predčasný starobný, či invalidný dôchodok, ale dosiahol požadovaný počet rokov dôchodkového poistenia na invalidný dôchodok.
Výplata vdovského dôchodku trvá spravidla dva roky od úmrtia manžela. Po uplynutí tejto doby môže vdova poberať dôchodok aj naďalej, avšak len za splnenia niektorých konkrétnych podmienok:
- dovŕši dôchodkový vek, za predpokladu, že neuzavrie nové manželstvo,
- stará sa o nezaopatrené dieťa, ktoré má nárok na sirotský dôchodok po zosnulom manželovi alebo bolo vychovávané v rodine zomretého. Môže ísť aj o vlastné, osvojené dieťa vdovy, alebo dieťa zverené do náhradnej starostlivosti rozhodnutím súdu počas trvania manželstva,
- má invaliditu s poklesom schopnosti zárobkovej činnosti o viac ako 70 %,
- vychovala aspoň tri deti,
- dosiahla vek 52 rokov a vychovala dve deti,
- dosiahla vek 57 rokov a vychovala jedno dieťa.
V prípade, že vdova uzavrie nové manželstvo, nárok na vdovský dôchodok jej zaniká.