fbpx

Sociálna pedagogička Monika Bečkeiová: Do základných aj stredných škôl sme priniesli skupinové programy kariérového poradenstva

Zdroj: PIXABAY/natureaddict

Do kariérového poradenstva sú zapájaní významní aktéri profesijného výberu. Do tohto procesu zapájajú aj rodičov žiakov, či už ako priamych účastníkov kariérových aktivít, alebo sú im sprostredkované online profesijné informácie, užitočné pri výbere školy.

Digitálne zručnosti ako jedna z dôležitých predností

„Žijeme vo veku digitálnych detí. Naši klienti sú mnohokrát veľmi digitálne zruční a je žiaduce túto ich silnú stránku podporiť.“

„Pri profesijnej orientácii pomáhame deťom rozvíjať zručnosti pre riadenie vlastnej kariéry. Vytvárať obraz o sebe, zvyšujeme úroveň informovanosti o svete práce a možnostiach štúdia, vzbudzujeme záujem o vlastnú budúcnosť výberom vhodných rozhodovacích stratégií napomáhame pri samotnom výbere strednej školy či budúceho povolania.“

V kariérovom poradenstve sú okrem diagnostických metód využívané tradičné a inovované prístupy, metódy a techniky. Bečkeiová tiež prezradila, že skúsenosti s prístupom základných a stredných škôl, ktoré navštevuje, sú nadštandardné. Takisto pochválila spoluprácu s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, niekoľkých priamych zamestnávateľov alebo projektové centrá.

„To nám umožňuje oživiť kariérové programy skupinového poradenstva pre žiakov vyšších ročníkov ZŠ, ako aj nižších ročníkov o zážitkové aktivity, tvorivé dielne, exkurzie priamo u lokálnych zamestnávateľov a kariérové hry. Prostredníctvom takto nastavených kariérových programov majú žiaci možnosť priamo v praxi zážitkovo zistiť svoje silné stránky, zručnosti, overiť záujmy, čo ich baví, zaujíma, v čom sú dobrí, skúmať svet práce – v akých povolaniach by svoje kvality vedeli uplatniť alebo na akých stredných školách by mohli rozvíjať zručnosti potrebné na trhu práce. U mladších žiakov pri tvorbe kariérového portfólia využívame hravé zážitkové aktivity, storytelling, besedy s rodičmi i tvorivé dielne, ktoré sú žiakmi veľmi dobre prijímané.“

Kariérové poradenstvo nie je jednorazová záležitosť

Kariérové poradenstvo nemožno označiť za jednorazovú záležitosť a nie je vhodné začínať s profesijnou orientáciou u žiakov, ktorí sa nachádzajú v posledných ročníkoch základných škôl, v období smerovej voľby.

„Je to už, žiaľ, neskoro. Poznanie kariérového vývinu a jeho zákonitostí je podstatným faktorom efektívnej kariérovej výchovy. Procesy prebiehajúce v rôznych vekových kategóriách je možné cielenými intervenciami podporiť, ale tiež zabrániť predčasnému uzatváraniu sa rôznym kariérovým možnostiam,“ vysvetlila.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie