Skupiny detí nie sú také veľké ako v štátnych škôlkach, keďže pedagogika lesných škôlok uprednostňuje individuálny prístup ku každému dieťaťu.
Pozitívny vplyv na dušu aj imunitu
Dnešné deti trávia celé dni vnútri s mobilmi v rukách. Či už doma, v škole, aute alebo autobuse. Čoraz viac detí čelí problémom s imunitou, obezitou či duševnými chorobami.
Stačilo by im pritom stráviť iba niekoľko dní v prírode, odtrhnúť ich od digitálnych technológií a pozitívny vplyv na ich fyzické aj duševné zdravie by sa ukázal rýchlo.
Ak dokážu vyjsť zo svojej komfortnej zóny nielen deti, ale aj rodičia, pobyt v lesnej škôlke sa pozitívne odrazí na ich vzťahu k prírode a ekológii, imunite, zdravom emocionálnom vývoji, samostatnosti a manuálnej šikovnosti.
Bonusom je, že v lesných škôlkach sa deti zvyčajne stravujú zdravo a s ohľadom na životné prostredie. Cukor v jedlách a čaji tu určite nenájdete. Sladkosti tu nepoužívajú ani ako formu odmeňovania, ani počas narodeninových osláv či návštevy Mikuláša.
Možno si neviete predstaviť, ako sa dokážu pedagogičky starať o skupinu detí v takých náročných podmienkach. Pravdou však je, že v prírode sa zvláda všetko ľahšie a aj samotné deti sú v nej spokojnejšie a nápomocnejšie. Postarať sa o seba v podstate dokážu samy, a tak je každý pracovný deň zážitkom aj pre pani učiteľky.
Lesné škôlky u nás bojujú s predsudkami
Lesné škôlky z pohľadu štátu nie sú rozoznávané ako predškolské zariadenie. Na rozdiel od susedného Česka, v ktorých už fungujú ako normálna súčasť systému, u nás stále čelia predsudkom. Zatiaľ fungujú ako kluby, OZ-tká alebo integrované triedy v normálnych škôlkach.
Nie sú dotované štátom a fungujú ako súkromné zariadenia, za ktoré si musia rodičia priplatiť. Našťastie ale väčšina z nich zapája do svojho fungovania celú komunitu. Rodičia pomáhajú variť, upratovať či vyrábať edukačné pomôcky pre deti, vďaka čomu si školné môže dovoliť každý.
S lesnými škôlkami na Slovensku sa môžete stretnúť napríklad v Bratislave, Zaježovej, v obci Poľov či v Nových Zámkoch.