Národniari sa nekompromisne snažia presadiť svoje návrhy, ale bez toho, aby sa dohodli s koaličnými partnermi, ich úspech nie je zaručený. Na nasledujúcej parlamentnej schôdzi plánujú predložiť niekoľko zákonov, ktoré zasahujú do právomocí ostatných strán, čo vyvoláva napätie, najmä s Hlasom, kvôli zmenám v školstve a ekonomike. Stále nie je isté, či SNS získa podporu pre svoje návrhy. Píše o tom ta3.com.
V lete SNS ohlásila, že chce zakázať výučbu o inej orientácii ako heterosexuálnej, pričom ostatné by mali byť označené ako „netradičné.“ Aj napriek tomuto návrhu pripravujú ďalšie opatrenia, vrátane zdanenia prepitného, zavedenia minimálnych dôchodkov, kde sa dostali do konfliktu s ministrom práce Erikom Tomášom, a uvoľnenia obmedzení pre motorové vozidlá v prírodných oblastiach druhého stupňa ochrany. Slovenské vlajky na štátnych budovách sú ďalšou témou, ktorou sa plánujú zaoberať.
Tieto legislatívne návrhy ovplyvňujú aj štátny rozpočet. Minister financií Kamenický, ktorý pripravuje plán na zníženie štátneho dlhu, naznačil, že nemá potrebné prepočty spojené s týmito opatreniami.
Zostáva otázkou, či SNS svoje návrhy dostatočne prekonzultovala s ostatnými koaličnými partnermi. Po stretnutí lídrov koalície neprišla jednoznačná odpoveď.
„V rámci koaličnej zmluvy máme upravené, že pokiaľ ten poslanecký návrh nebol prediskutovaný s kompetentným ministrom, tak v takom prípade nie je povinnosť koaličných strán za takýto návrh hlasovať. Vedia to aj koaliční partneri, vie to aj pán predseda Danko,“ vyjadril sa predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.
„Diskutujeme aj na koaličnej rade, ktoré z tých návrhov sa dokážu pretaviť do vládnych návrhov, ktoré si vedia poslanci vyrokovať s jednotlivými vládnymi ministrami. Tam nevidím problém, že by tieto zákony boli nejakým predmetom sváru,“ uviedol Tomáš Taraba.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)