Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vníma Slovenské národné povstanie (SNP) ako príbeh autentického slovenského boja proti totalite. Príbeh o odvahe Slovákov, o túžbe po návrate medzi normálne demokratické krajiny.
Povstanie je však podľa hnutia aj varovaním, že takéto vznešené ideály sa dajú politicky zneužívať ako počas obdobia komunizmu. „Obávame sa, že k tomuto zneužívaniu môže prísť aj pri súčasnej vládnej garnitúre,“ podotkol Šimečka pre TASR.
Podľa opozičnej strany SaS SNP predstavuje dôležitý míľnik v histórii. Slovensko sa vtedy vzoprelo nacizmu a začalo bojovať za slobodný a demokratický svet. Ani 80 rokov po tejto udalosti však nemožno zabúdať na obete padlých hrdinov. Ani na hrozby nacizmu, fašizmu a nenávisti, ktoré sa stále dostávajú do popredia.
Predseda liberálov Branislav Gröhling pripomína, že aj dnes sa do popredia dostáva nenávistná rétorika, ktorá rozdeľuje spoločnosť. „Veľmi často sa k nej uchyľujú práve predstavitelia vlády, ktorí sa neštítia hroziť iným ľuďom násilím či označovať časť spoločnosti za ‚rakovinu‘,“ podotkol.
Zdôraznil, že rovnako si treba počas tohto dňa pripomenúť hodnoty demokracie a slobody, ktoré sú často potierané. „Práve totalitné ideológie sa boja akéhokoľvek prejavu slobody – či už v kultúre, v médiách, alebo v konaní občanov,“ dodal predseda SaS.
SNP bolo mimoriadne významným historickým krokom v boji proti totalitným režimom a za obranu slobody a demokracie. Išlo o príklad obrovského zjednotenia proti neslobode. Opozičné KDH to uviedlo vo svojom stanovisku.
„Jeho význam presiahol hranice Slovenska a dodnes slúži ako príklad odvahy, solidarity a obety za ochranu ľudských práv a nezávislosti. KDH si mimoriadne cení hrdinstvo účastníkov SNP a jeho význam pre formovanie slovenskej identity a národného povedomia,“ uvádza sa v stanovisku hnutia.
Ochota obetovať sa a spojiť sa za ochranu základných práv, slobody a štátnej suverenity je podľa hnutia živým odkazom aj pre dnešnú medzinárodnú situáciu. „Toto by mal byť odkaz, ktorý by sme aj cez oslavy SNP mali jednotne tlmočiť do všetkých kútov sveta – a dnes osobitne aj smerom na východ,“ podotklo KDH.
V súvislosti s výročím SNP hnutie varuje pred pokusmi o prekrúcanie histórie. „Pripomíname, že SNP bolo po druhej svetovej vojne najviac zneužité komunistickým režimom na propagandistické účely. Preto odmietame, aby si SNP aj dnes prisvojovala iba jedna strana a interpretovala dejiny účelovo tak ako počas bývalého režimu,“ podčiarklo.
Povstanie bolo podľa KDH príkladom obrovského zjednotenia proti neslobode a boli to práve komunisti, ktorí následne lživo tvrdili, že iba Sovietsky zväz podporoval SNP a iba členovia komunistickej strany sa zúčastnili na SNP.
„Na povstaní sa v skutočnosti zúčastnilo a aktívne ho riadilo množstvo demokratických síl, kresťanov, kňazov a bolo podporované aj západným odbojom,“ dodalo hnutie.