SNP 80´: Strmeň: Každý deň bojov mal nejasný koniec. Musíme si stále pripomínať dôležitosť demokracie a tolerancie

Reklama
Foto: TASR/Ján Krošlák, Lukáš Mužla, Ministerstvo obrany

Zraneniu sa nevyhol ani Vladimír. Vďaka odvahe spolubojovníkov a zásahu lekára je vďačný, že môže žiť. Primár Daniel Petelen mu úspešne vybral črepiny z tela v bystrickej nemocnici. Mnohí povstalci také šťastie nemali.

„Pod oknami operačky bola kopa rúk, nôh v kaluži krvi, ktoré museli odoperovať niektorým bojovníkom, ktorých zo zákopov tam priviezli.“

Po necelých dvoch týždňoch od zranenia ho pre nedostatok bojových kapacít prepustili a už aj šiel do hôr opäť bojovať.

Život po vojne

Osloboditeľské boje neutíchali a hoci ich nasadili do prvej línie, mali veľké šťastie. Napríklad v boji pri dnes už neexistujúcej obci Parížovce bola scenéria skutočne hrôzostrašná: „Tam nám Nemci plameňometmi upiekli dosť veľa našich vojakov.“

Vladimír našťastie vyviazol bez ťažších zranení. Následne ho velitelia vybrali a presunuli do Banskej Bystrice, kde vznikla prvá československá posádka. Dohliadala na pokojný priebeh udalostí už v oslobodenom meste a v jeho okolí. Kraj však bol zmenený na nepoznanie:

„Keď sme po fronte prišli do Bystrice, všetky koľajnice, podvaly, pelstry, pražce, telegrafné stĺpy, všetko bolo absolútne zničené! Boli vyhodené všetky mosty, všetky viadukty. To bol pohľad skazy! To bolo niečo strašné, čo Nemci za sebou nechali.“

Na snímke priamy účastník Slovenského národného povstania (SNP) Vladimír Strmeň sa usmieva počas celoštátnych osláv 78. výročia SNP. Foto: TASR/Ján Krošlák

Po skončení 2. svetovej vojny sa zamestnal v Podbrezovských železiarňach. Oženil sa Máriou, s ktorou mali dve deti. Zamestnal sa aj v Tesle, neskorších Závodoch výpočtovej techniky, kde vytvoril úspešnú závodnú kapelu, ktorú aj viedol.

Po odchode do dôchodku v roku 1988 žije aktívnym životom ako hudobník, usporadúva besedy a diskusie o svojej účasti v SNP, pravidelne sa zúčastňuje osláv SNP spolu s ďalšími spolubojovníkmi, ktorých je však každým rokom menej…

Politici vyzývajú k tolerancii a ochrane slobôd a základných práv

Dôležitosť SNP v boji proti totalitným režimom a za obranu slobody a demokracie vidíme dodnes. „Jeho význam presiahol hranice Slovenska a dodnes slúži ako príklad odvahy, solidarity a obety za ochranu ľudských práv a nezávislosti. KDH si mimoriadne cení hrdinstvo účastníkov SNP a jeho význam pre formovanie slovenskej identity a národného povedomia,“ tvrdí hovorkyňa hnutia KDH Lenka Kovár pre TASR.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie