Snívaš o letnej dovolenke v Európe s nedotknutou vodou? Či už si predstavuješ, ako sa kúpeš v krištáľovo čistom Jadrane, opaľuješ sa na slnečných plážach Grécka alebo si užívaš malebné talianske pobrežie Amalfi, čistota vody je pre teba najdôležitejšia. A čistá voda na kúpanie nie je len otázkou estetiky – je to tiež zásadný aspekt verejného zdravia a ochrany životného prostredia, napísal spravodajský server Forbes.
Kde sú teda najčistejšie vody na kúpanie v Európe? Európska agentúra pre životné prostredie (EEA) v spolupráci s Európskou komisiou vydala najnovšiu správu, ktorá zahŕňa 22.081 lokalít vo všetkých členských štátoch EÚ a tiež v Albánsku a Švajčiarsku.
Krajiny sú hodnotené podľa čistoty vôd na kúpanie na základe údajov zhromaždených pri každoročnom prísnom hodnotení, ktoré sleduje okrem iného výskyt bakteriálnych kontaminujúcich látok, ako sú Escherichia coli a črevné enterokoky.
Proces hodnotenia rozdeľuje vody do štyroch kategórií: vynikajúca, dobrá, dostatočná a zlá. Vynikajúce hodnotenie znamená, že voda spĺňa najvyššie štandardy čistoty a bezpečnosti, takže je ideálna na kúpanie a ďalšie rekreačné aktivity.
Prísne kritériá stanovené smernicou EÚ o vodách na kúpanie, ktoré boli prijaté v roku 2006, výrazne zlepšili kvalitu vody v celej Európe. Podľa najnovšej správy dosiahlo 85 percent obľúbených európskych vôd na kúpanie vynikajúceho hodnotenia a 96 percent spĺňa aspoň minimálne štandardy kvality.
Iba 1,5 percenta lokalít bolo hodnotených ako zlé, čo odráža pokračujúce úsilie o zníženie znečistenia a zlepšenie kvality vody.
Chorvátsko je krajina s najčistejšími pobrežnými vodami v Európe
Podľa najnovšej správy je Chorvátsko – malý štát preslávený svojim nádherným pobrežím Jadranského mora – krajinou s najčistejšími pobrežnými vodami v Európe. Úctyhodných 99,1 percenta z 894 testovaných miest v Chorvátsku bolo označených za vynikajúce.
Za Chorvátskom nasledujú Cyprus, Grécko a Slovinsko – všetky tieto krajiny sa umiestnili na popredných priečkach v rebríčku čistoty pobrežných vôd. Trvalo spĺňajú prísne normy EÚ týkajúce sa kvality vody, čo zaisťuje bezpečné a príjemné kúpanie turistom aj miestnym obyvateľom.
Cestovateľom, ktorí dávajú prednosť pokoju jazier a riek, ponúka niekoľko krajín výnimočne kvalitné vnútrozemské vody na kúpanie.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)