NASA zverejnila fotku dňa zo Slovenska. Vzácny nebeský úkaz sa pýšil nad Spišským hradom

Reklama
Český astronóm Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave. Zdroj: FB/Petr Horálek

Astronomická snímka dňa NASA (APOD) je prestížnym výberom najpozoruhodnejšej astronomickej fotografie dňa, ktorú pre každý deň starostlivo vyberajú odborníci spolupracujúci s NASA. Informuje portál astro-novinky.eu.

NASA zverejnila svoju prestížnu Astronomickú snímku dňa, ktorá tentoraz pochádza zo Slovenska a zachytáva Spišský hrad. V piatok 20. septembra 2024 bola publikovaná fotografia s názvom „Hmlistý zberový spln“ (A Hazy Harvest Moon), ktorú vytvoril český astronóm Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave. Snímka, nafotená v blízkosti Spišského podhradia, zobrazuje priebeh čiastočného zatmenia Mesiaca zo stredy 18. septembra 2024 v skorých ranných hodinách nad ikonickým Spišským hradom, ktorý je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Na snímke zo stredajšieho rána je zachytená sekvencia čiastočného zatmenia Mesiaca v hmlistom opare nad Spišským hradom. Tento nebeský úkaz bol dobre viditeľný na celom území Slovenska od 4. hodiny ráno až do svitania, pričom najvýraznejší bol o 4:44 SELČ.

V tom čase sa náš kozmický sused ponoril do zemského tieňa o viac ako 8 percent svojho priemeru. Snímka je výsledkom takzvanej multiexpozičnej techniky, pri ktorej sú naskladané zábery urobené v pravidelných intervaloch počas približne 2,5 hodinového časozberného snímania.

Záber zobrazuje nielen polohy Mesiaca, ako sa postupne presúval nad ikonickým slovenským hradom z 12. storočia vplyvom zemskej rotácie, ale aj priebeh zatmenia, ktoré končí západom Mesiaca nízko nad obzorom.

Na sekvencii je vidieť, ako sa Mesiac pri svojom klesaní nízko nad obzor postupne zafarboval do červena v dôsledku atmosférickej extinkcie.

„Už niekoľko rokov som túžil zachytiť vzácny astronomický jav nad Spišským hradom, ale žiaľ, na jeho vrchných hradbách sa posledné dva roky nachádzal žeriav, ktorý narušoval peknú kompozíciu. Našťastie ho demontovali na konci roka 2023,“ hovorí Petr Horálek, autor snímky, ktorý prvýkrát po odstránení žeriava využil hrad ako kulisu na zachytenie meteorického roja Geminidy na konci roka 2023.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie