V narodeninový deň dostávame zväčša darčeky, ktoré nás potešia. Pre človeka je najhorším darčekom rana od osudu. S takou sa už po druhýkrát musí vysporiadať poslanec Národnej rady a bývalý rozhlasový moderátor.
Poslanec Národnej rady za Progresívne Slovensko a známy bývalý moderátor Michal Sabo prežíva náročné obdobie. Na sociálnej sieti zverejnil emotívny status o udalosti, ktorá sa odohrala vo sviatok jeho narodenín.
Osud mu nadelil „darček“, za aký by nik nebol vďačný. Deň pred jeho narodeninami v roku 2008 mu náhle zomrel otec. Oslava musela ísť bokom a do Bardejova vycestoval po úmrtný list a osobné veci.
„Šok z jeho náhleho odchodu a následná súhra okolností ma brzdili v trúchlení, a to ma priviedlo až do psychiatrickej ambulancie. Boli to náročné mesiace, no ak ma obdobie liečby niečo naučilo, tak sa vďaka nemu o seba viem lepšie postarať vo vypätom období,“ podelil sa na sociálnej sieti so smutnou spomienkou.
Tento rok dovŕšil 42. narodeniny 10. septembra, avšak život mu uštedril ďalšiu nepríjemnú ranu. V daný deň sa okrem iného konala schôdza parlamentu, ktorej sa nezúčastnil. Nie preto, že by bujaro oslavoval, ale práve naopak – v ten deň tentoraz pochoval svoju mamu.
Tej poslal dojemný odkaz do neba: „Zaspala a odišla na miesto, kde ju už nič nebolí. Som vďačný za to, že s ňou som mal príležitosť rozlúčiť sa a poďakovať sa jej za všetko. Plačem každý deň. Nie celý deň, ale každý deň. Keď si osamote a v tichu naordinujem aspoň jednu peknú spomienku.“
Udalosť spracováva dodnes a na schôdzi sa mu nepríjemne počúvali nadávky na jeho kolegyňu Luciu Plavákovú, ktorej poslanec za SNS Rudolf Huliak adresoval označenie „suka“.
Zároveň reagoval na iného poslaneckého kolegu, ktorý zas nadával „psychiatrickým pacientom… čiže aj mne, možno komukoľvek z vás,“ dodáva Michal Sabo.
10. októbra je Svetovým dňom duševného zdravia, ktorý v tento deň roku 1991 vyhlásila Svetová federácia za duševné zdravie, aby sa zvýšila informovanosť verejnosti v otázkach duševného zdravia naprieč celým svetom.
„Za najrozšírenejšie psychické ochorenie sa považuje depresia. Každoročne na Slovensku stúpa počet ľudí navštevujúcich psychiatrické ambulancie. Podľa štatistiky z Národného centra zdravotníckych informácií výskyt nových duševných porúch vzrastá približne o 23% ročne,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva na svojej stránke.
Bývalý rozhlasový moderátor na margo prevencie duševného zdravia povzbudzuje všetkých, aby nepotláčali problémy. Vyzýva aj na dostatočnú prevenciu, podpore komunitnej starostlivosti či vytvorenie kvalitného zákona o psychologickej činnosti.
„Z vlastnej skúsenosti viem, že potlačené emócie, traumy či stres môžu spustiť lavínu udalostí. Venujte si preto čas, prosím. A nezabúdajte, že pomoc existuje, síce starostlivosť o duševné zdravie na Slovensku má mimoriadne medzery. Ich náprava je moja (a nielen moja) misia.“