SMUTNÉ zistenie: Na psychiatrii končia DETI, užívajú kanabinoidy

Reklama
Niektorí detskí pacienti, ktorí sú na prešovskej psychiatrii hospitalizovaní pre iné diagnózy, ako je užívanie drog, tiež priznali podľa primárky experimentovanie s HHC, respektíve syntetickými kanabinoidmi. Foto: ilustračné, unsplash

Na detskej psychiatrii Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove v poslednom roku zaznamenali opakované prípady detí, ktoré udali požitie syntetických kanabinoidov z voľne dostupných automatov v obchodných centrách.

Vyvinuli sa u nich závažnejšie psychické prejavy s potrebou hospitalizácie. TASR o tom informovala PR manažérka nemocnice Martina Pavliková.

„Prírodné kanabinoidy pochádzajú z rastliny konopa siata, z ktorej sa získava ‚surová droga‘ marihuana, jej hlavnou účinnou látkou je tetrahydrokanabinol (THC). THC je preukázanou omamnou a psychotropnou látkou vyvolávajúcou pri opakovanom použití závislosť a je spojená s celým radom telesných a duševných zdravotných problémov,“ vysvetlila Martina Patúšová, primárka prešovskej detskej psychiatrie.

V poslednom období sa podľa nej stále častejšie stretávajú s takzvanými polosyntetickými, respektíve syntetickými kanabinoidmi, ktoré sa vyrábajú v laboratóriách z prírodných kanabinoidov, najčastejšie ide o HHC (hexahydrokanabinol).

„Na našom oddelení detskej psychiatrie sme v poslednom roku zaznamenali opakované prípady detí, ktoré udali požitie HHC z voľne dostupných automatov v obchodných centrách, u ktorých sa vyvinuli závažnejšie psychické prejavy s potrebou hospitalizácie. V dvoch prípadoch išlo o psychotickú poruchu, ako následok užívania HHC, kde bolo nutné nasadenie psychofarmák. V klinickom pozorovaní a v anamnéze boli prítomné u pacientov úzkostné stavy, halucinácie, podozrievavosť, telesná slabosť s telesnými príznakmi, ako búšenie srdca, zrýchlené dýchanie. V oboch prípadoch došlo k ústupu uvedených prejavov,“ priblížila Patúšová.

Niektorí detskí pacienti, ktorí sú na prešovskej psychiatrii hospitalizovaní pre iné diagnózy, ako je užívanie drog, tiež priznali podľa primárky experimentovanie s HHC, respektíve syntetickými kanabinoidmi.

„Najväčším nebezpečenstvom užívania kanabinoidov v mladom veku je to, že u predisponovaných osôb môžu spôsobiť prepuknutie závažného duševného ochorenia z okruhu schizofrénie. Užívanie kanabinoidov v detstve a v období dospievania predisponuje jedincov k výskytu depresívnych a úzkostných porúch, spôsobuje vyššie riziko závislosti od iných psychoaktívnych látok, zvyšuje riziko samovrážd,“ vysvetlila Patúšová.

Do zoznamu omamných a psychotropných látok by sa mohli zaradiť aj látky HHC, HHC-P a HHC-O, ktoré na Slovensku možno kúpiť v špeciálnych automatoch. Vyplýva to z novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, ktorú v polovici júna poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

Ministerstvo už skôr deklarovalo potrebu zaradenia látok medzi zakázané látky. Odôvodňovalo to najmä ohrozením širokej verejnosti, predovšetkým detí a mládeže, ktoré v súčasnosti majú k látkam voľný prístup.

Na ohrozenie mládeže v súvislosti s HHC upozornili koncom minulého roka aj lekári z Národného ústavu detských chorôb. Informovali o prípadoch otravy detí.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie