V máji 2023 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila ukončenie verejnej zdravotnej núdze v súvislosti s nákazou mpox (predtým známej ako opičie kiahne). Len o rok neskôr však musela WHO tento verdikt zmeniť, pretože sa objavila oveľa závažnejšia epidémia, ktorá sa šíri naprieč subsaharskou Afrikou. Od januára bolo na africkom kontinente hlásených viac ako 15 000 prípadov mpox a 461 úmrtí. Ochorenie sa rozšírilo z krajín, kde bolo endemické, ako Demokratická republika Kongo (DRC), do ďalších 13 afrických štátov vrátane Rwandy, Kene, Burundi a Ugandy, kde sa predtým nevyskytovalo. Píše o tom Wired.
Podľa odborníkov, ako je Boghuma Titanji, docentka infekčných chorôb na Emory University, táto nová vlna mpox je dôsledkom nedostatočnej reakcie svetových zdravotníckych autorít počas predošlej pandémie. V lete 2022, keď mpox začal byť globálnym problémom, sa ochorenie rozšírilo z oblastí Západnej a Strednej Afriky do celého sveta. Medzi začiatkom roka 2022 a decembrom 2023 bolo potvrdených takmer 93 000 prípadov mpox v 116 krajinách a hlásených 171 úmrtí.
Aj keď väčšina prípadov v roku 2022 bola zaznamenaná medzi mužmi, ktorí majú sex s mužmi, a šírenie prebiehalo najmä prostredníctvom blízkeho fyzického kontaktu, došlo k prioritizácii očkovania v týchto komunitách. Krajiny v globálnom severu potlačili šírenie choroby na svojom území, zatiaľ čo africké štáty, kde mpox pretrvával celé desaťročia, ostali bez dostatočného dohľadu. Výsledkom bolo, že sa nebezpečnejší variant vírusu mohol šíriť nepozorovane.
Mpox existuje v dvoch hlavných podtypoch: clade 1 a clade 2. Z nich je clade 1 považovaný za až 10-krát smrteľnejší, najmä pre skupiny s oslabenou imunitou, ako sú deti do 5 rokov, tehotné ženy a imunitne kompromitovaní ľudia. Práve clade 1 je zodpovedný za nový výbuch epidémie, čo vzbudzuje veľké obavy medzi vedcami. Jean Nachega, odborník na infekčné choroby z University of Pittsburgh, varuje: “Minulý rok bol globálny výskyt mpox spôsobený variantom clade 2, kde bola úmrtnosť menej ako jedno percento. Teraz hovoríme o variante, ktorý môže mať až 10-percentnú úmrtnosť.“
Kým predošlá epidémia sa zameriavala na homosexuálne siete, nový variant sa šíri oveľa širšie, pravdepodobne najprv prostredníctvom sexuálnych kontaktov, ktoré následne prenášajú infekciu na členov rodiny. Nachega a ďalší vedci nedávno publikovali štúdiu, ktorá ukazuje, že nový výskyt mpox sa začal v malom banskom meste Kamituga v Demokratickej republike Kongo, kde sa šíril medzi sexuálnymi pracovníkmi, a potom sa rozšíril do Rwandy, Ugandy a Burundi, keď infikovaní jednotlivci navštívili svoje rodiny.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)