Von der Leyenovú nepodporíme, hovorí Smer
„Strana Smer slovenskej sociálnej demokracie považuje tieto voľby za veľký posun vpred v obhajobe hodnôt mieru a národnej suverenity,“ vyhlásil podpredseda slovenskej Národnej rady Ľuboš Blaha, ktorý sa za Smer dostal do Európskeho parlamentu. Vo vyhlásení zrekapituloval výsledky aj v ďalších krajinách a upozornil na situáciu vo Francúzsku, kde prezident Emmanuel Macron vyhlásil predčasné voľby.
Poradca premiéra Roberta Fica Erik Kaliňák potom zablahoželal víťaznému Progresívnemu Slovensku. „Myslím, že všetci môžeme byť spokojní, slnko vyjde a nikto nikomu nebude nič nezabúdať,“ poznamenal s odkazom na nedávny prejav porazeného prezidentského kandidáta Ivana Korčoka. Vyzdvihol veľkú volebnú účasť, ale podotkol, že stále je „bohužiaľ“ najväčší vo veľkých mestách.
„Väčšina je na strane tých, ktorí chceli mier,“ porovnal Blaha mandáty získané Smerom a ďalšími ľavicovými stranami a mandátmi získané liberálmi. Vyhlásil tiež, že v EP chce bojovať za zachovanie práva veta pre členské krajiny EÚ. Upozornil, že úspech Progresívneho Slovenska (PS) je spôsobený aj tým, že PS „požrala“ voličov ostatných liberálnych strán, ktoré sa do europarlamentu nedostali. To vraj Blaha svojim súčasným ani budúcim koaličným partnerom urobiť nechce.
Voľby do EP na Slovensku vyhralo opozičné proeurópske hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 27,8 percenta hlasov pred vládnou stranou Smer-sociálnej demokracie (Smer-SD) premiéra Fica s podporou 24,8 percenta. Krajne pravicová Republika získala 12,5 percenta, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) 7,1 percenta a vládne Hlas-SD 7,2 percenta.
Dlhoročná slovenská europoslankyňa Monika Beňová upozornila, že jej aj jej novým kolegom bude v EP záležať na tom, aby sa pripojili k poslaneckej frakcii, ktorá bude rešpektovať ich hodnoty a názory aj slovenské záujmy. Nehodlajú sa vraj prispôsobovať danej frakcii. „Ak sa nedohodneme s frakciou, ktorá to ponúka, môžeme sa dohodnúť aj s inou. Ale nebude to krajná ľavica ani krajná pravica,“ zdôraznila.
Sociálnodemokratický program v EP zastupujú socialisti (S&D). Beňová tiež povedala, že táto pätica europoslancov nepodporí znovuzvolenie Ursuly von der Leyenovej do pozície šéfky Európskej komisie. „Nie je to politička, ktorá by dokázala Úniu vykonať ťažkými časmi,“ myslí si.
Blaha k tomu doplnil, že slovenská sociálna demokracia rieši potreby obyčajných ľudí a seniorov „a nie sedemdesiatšesť pohlaví, ktoré sú teraz z nejakého dôvodu v Bruseli na piedestále“. Europoslankyňa Judita Laššáková potom na otázku novinárov nevylúčila, že si do EP vezme ako poradcu odsúdeného extrémistu a antisemitu Daniela Bombica alebo Dannyho Kollara, na ktorého je vydaný zatykač. Youtuber žije v Londýne a napriek trestnému stíhaniu sa zišiel s niekoľkými vládnymi politikmi.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)