Pätica novozvolených europoslancov za vládnu stranu Smer-SD sa v pondelok vyjadrila k výsledkom volieb. Strana skončila druhá za Progresívnym Slovenskom (PS), podľa politikov je to však víťazstvo, pretože ostatné liberálne strany na Slovensku prepadli. Víťazné PS naopak odkázalo, že voľby ukazujú, že je možné poraziť Smer aj v domácej politike.
„Sobotné voľby vyslali dobrú správu o Slovensku k nám domov, ale aj ku všetkým v Európe, ktorí túžia po silnej a demokratickej Európe. Voľby jasne vyhralo proeurópske hnutie založené na odbornej politike, politike založenej na faktoch, slušnosti. Vyhralo hnutie, ktoré viedlo kampaň bez klamstiev, bez vulgarizmov, bez nenávistných útokov. A zároveň hnutie, ktoré vidí Slovensko jednoznačne ako súčasť Európy a Západu,“ uviedol predseda PS Michal Šimečka.
Jeho hnutie vraj urobí všetko pre to, aby Slovensko aj naďalej malo v Európe pevné ukotvenie. Vyzdvihol, že jeho strana dostala vyše 400-tisíc hlasov, čo v eurovoľbách doteraz nezískala žiadna slovenská strana. „Tiež žiadna slovenská strana ešte nezískala šesť mandátov. Keď sa človek porozhliadne po ostatných európskych krajinách, je Progresívne Slovensko najsilnejším liberálnym subjektom v Európe podľa podielu hlasov,“ podotkol tiež.
Odkazom dovnútra Slovenska je podľa Šimečku to, že PS dokáže poraziť Smer-SD, ktorý vraj „nemôže všetko“, a že sa aj ľudia, ktorým vláda Smeru vadí, dokážu zmobilizovať. „Na tento výsledok musíme nadviazať,“ povedal a spomenul, že aj ľudia v dedinách a vzdialenejších regiónoch musia poznať politiku PS. Členovia hnutia preto teraz chcú cestovať po Slovensku.
Expremiér Ľudovít Ódor, ktorý sa za PS dostal do europarlamentu, tiež zdôraznil, že má v pláne precestovať všetky tie regióny, v ktorých PS nezvíťazilo.
„Musíme poraziť aroganciu, nekompetentnosť a hlúposť predstaviteľov tej súčasnej vládnej garnitúry. Tento výsledok, akokoľvek je dobrý, akokoľvek je historický, nás nemôže uspokojiť,“ podotkol aj Šimečka. A k celoeurópskym výsledkom volieb povedal, že nárast pravice je nebezpečný trend, ale parlament podľa neho paralyzovaný nebude, pretože „proeurópska“ skupina poslancov má stále väčšinu. Krajne pravicoví politici sa podľa neho navyše často nevedia sami medzi sebou dohodnúť, čo „znižuje ich mocenský výtlak“.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)