Členské krajiny sa tiež podľa neho zhodli, že zároveň pokročia v plánovaní väčšej úlohy NATO pri koordinácii bezpečnostnej pomoci a výcviku ukrajinských síl. Stoltenberg zatiaľ neuviedol podrobnosti, ale naznačil, že pôjde o bezpečnostnú asistenciu, výcvik ukrajinských síl a aj financovanie.
Hovorí sa o návrhu dlhodobej podpory, ktorá by počas piatich rokov mala Ukrajine zabezpečiť od spojencov pomoc v hodnote 100 miliárd eur. „Záleží na bezpečnosti Ukrajiny, záleží na našej bezpečnosti. Ekonomická podpora Ukrajine nie je charita, je to investícia do našej vlastnej bezpečnosti,“ dodal.
Všeobecnú jednotu medzi spojencami rétoricky nabúral maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó, keď pred rokovaním verejne vyhlásil, že Maďarsko nepodporí žiadnu iniciatívu, ktorá by NATO „premenila na útočnú alianciu“.
Stoltenberg uistil, že NATO zostáva obrannou alianciou a nie je stranou vojny na Ukrajine. Zároveň ale apeloval, aby si všetky členské krajiny uvedomili, že Rusko napadlo inú krajinu a Ukrajina má právo sa brániť.
„Paradoxom teda je, že pokiaľ chcete mier, ak chcete koniec tejto vojny, najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je zabezpečiť, aby Ukrajina mala vojenskú silu presvedčiť Putina, že na bojovom poli nemôže vyhrať. A musí si sadnúť a vyjednávať,“ konštatoval Stoltenberg.
K maďarským vyhláseniam poznamenal, že v uplynulých dňoch dvakrát hovoril s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a vedie produktívne rozhovory aj so šéfom maďarskej diplomacie.
„Teraz, keď začneme plánovanie, som si istý, že môžeme tiež riešiť obavy, ktoré Maďarsko vznieslo, a nájsť spôsob, ako potom počas týždňov dosiahnuť konsenzus,“ dodal.
Vo štvrtok budú ministri konať v rámci Rady NATO-Ukrajina a pripomenú si tiež 75. výročie vzniku Aliancie. Zasadnutie ministrov je prípravou pre nadchádzajúci samit NATO vo Washingtone.