Sme tam, kde sme boli, hovoria Kuciakovci. Slováci vo veľkom protestujú

Reklama
Na snímke opozičný protest hnutia Progresívne Slovensko, strany SaS a KDH proti rušeniu ÚŠP a zmenám v Trestnom zákone na Námestí SNP 1. februára 2024 v Bratislave. Zdroj: FOTO TASR/Jakub Kotian

„Veľká bitka sa bude odohrávať na ústavnom súde, kam to pošleme my a predpokladám, že aj pani prezidentka,“ povedal. Čo v takom prípade bude s opozičnou mobilizáciou spoločnosti a protestmi? „Budeme ďalej stupňovať verejný nátlak. Na tom sa musíme dohodnúť v rámci opozičných strán,“ dodal politik. Tlak podľa Šimečku zaberá, pretože si opozícia vďaka obštrukciám a protestom vynútila niektoré ústupky.

O ďalšej spoločnej koordinácii hovoril v parlamente aj predseda strany SaS Richard Sulík. „Pre nás je dôležité, aby sme postupovali ako opozícia jednotne, čo sme doteraz robili ukážkovo. O každom ďalšom postupe sa budeme zakaždým znovu dohovárať, aby sme boli flexibilní,“ povedal. Dodal, že si myslí, že štvrtkový protest nie je posledný.

Na podpore vládnucich strán Smer, Hlas a SNS sa opozičné protesty zatiaľ nijako nepodpísali. Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N zostáva viac-menej stabilná päť mesiacov po voľbách aj podpora ostatných strán.

„Veľa sa to ale odrazí v prezidentských voľbách,“ myslí si o efekte protestov poslankyňa SaS Mária Kolíková. „Protesty a nespokojnosť ľudí s týmto spôsobom vládnutia sa môžu prejaviť tak, že voľby dopadnú inak, než očakáva vládna koalícia,“ dodáva Kolíková, ktorá bola v rokoch 2020 až 2022 ministerkou spravodlivosti.

Matovičove hnutie Slovensko

Práve Matovič a jeho hnutie OĽaNO, ktoré sa premenovalo na hnutie Slovensko, stojí stranou od trojice opozičných strán a na protestoch sa nepodieľa. Dôvodom nie je rozdielny názor na Roberta Fica, ale najmä nevraživosť nepredvídateľného Matoviča s bývalým koaličným partnerom Richardom Sulíkom.

Ostatne, predsedu SaS Sulíka označil Matovič za príčinu „vlády mafie“, ako Ficovu vláde prezýva, hneď na úvod svojej štvrtkovej tlačovej konferencie s názvom „100 dní hrôzovlády“. Okrem Fica nevynechal Matovič aj Petera Pellegriniho. Ten je teraz jeho protikandidátom v prezidentských voľbách. Expremiér Matovič totiž v stredu prekvapivo oznámil svoju kandidatúru na prezidenta.

Tlačová konferencia tentoraz mala názov „El Presidente“ a politik sa počas nej prirovnal k bobkovému listu: „Ten síce nikto neje, ale polievke dáva chuť.“ S podporou Matovičovho hnutia Slovensko kandiduje ešte jeden kandidát – historik Patrik Dubovský, ktorý chce osloviť voličov KDH.

Poslankyňa Veronika Remišová postup Matovičovej skupiny vysvetľovala v stredu na tlačovke v parlamente tak, že ide o motivovanie konzervatívnych voličov, aby k voľbám prišli. Zo skúsenosti vraj vedia, že keď sa vďaka Matovičovi alebo Dubovskému zúčastnia voliči prvého kola, prídu aj v tom druhom, a tým pádom znížia šance na výhru Petera Pellegriniho.

Otázkou je, ako Matovič zasiahne do volebnej kampane. Zvyčajne na seba strháva pozornosť excentrickými akciami a vylúčená nie je ani ostrá negatívna kampaň proti Pellegrinimu.

Ani výhra Ivana Korčoka nie je pre Matoviča ideálna. Bol ministrom za stranu nenávideného Sulíka, na protest proti Matovičovi svojho času podal demisiu.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie