Kritika opozície je ale drvivá. „Tejto vláde nejde o Slovensko, nerieši problémy krajiny, ale len samej seba, svoju moc a beztrestnosť. Jediné, na čom im záleží, je novela trestného zákona, aby dostali amnestiu ich ľudia,“ povedal vo štvrtok v parlamente novinárom líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
Zjednotená opozícia?
Za úspech 100 dní Ficovej vlády Šimečka považuje zjednotenie opozície. „To sa žiadnej vláde nepodarilo, vyvolať tak skoro odpor u časti spoločnosti, čo je vidieť na námestiach,“ povedal.
Za zjednotenie troch opozičných strán je rada aj Magdaléna Milová, ktorá dorazila na štvrtkovú demonštráciu v Bratislave. „Plán na oslobodenie korupčníkov, mafiánov a ľudí spriaznených s touto vládnou koalíciou je šialený a neakceptovateľný,“ vysvetľuje svoje dôvody protestu.
Milová sa domnieva, že demonštrácie už majú efekt – vníma, že je koalícia nervózna, háda sa a robí chyby. O hádkach medzi lídrami strany Hlas a SNS napokon tento týždeň písali aj médiá.
„Prišla som aj kvôli homofóbnym rečiam ministerky kultúry Šimkovičovej. Je to pre mňa absolútna priorita, aby sa táto krajina konečne pohla európskym smerom, pretože som matka transgenderového syna,“ dodáva Magdaléna Milová.
Aj kvôli tomu neskrýva svoje výhrady voči politike konzervatívnej strany KDH, ktorá je spoluorganizátorom protestov. Jej predseda Milan Majerský má na svojom konte prirovnanie LGBT+ ľudí k „hávedi“.
Výčitky má ale aj KDH, aj keď opačné. Napríklad konzervatívny denník Postoj nedávno písal, že strane vadí, keď niektorí progresívni rečníci na demonštráciách akcentujú v súvislosti s politikou ministerky Šimkovičovej tému LGBT+ ľudí.
Čo bude s protestmi
O novele trestného zákona sa bude v parlamente hlasovať zrejme budúci týždeň. Vládna koalícia má v Národnej rade väčšinu, ale podľa lídra liberálov Michala Šimečku stále nie je isté, že parlament vládny návrh schváli.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)