Sme na pokraji klimatickej katastrofy, varujú vedci. Hrozí spoločenský kolaps!

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Freepik

„Sme na pokraji nezvratnej klimatickej katastrofy. Niet pochýb, že je to globálna núdzová situácia. Veľká časť samotnej štruktúry života na Zemi je ohrozená,“ varuje medzinárodné zoskupenie vedcov pod vedením tímu z Oregon State University vo výročnej správe o stave klímy.

Vedci konštatujú, že zhoršujúce sa životné funkcie Zeme naznačujú „novú kritickú a nepredvídateľnú fázu klimatickej krízy“. Správa bola publikovaná v recenzovanom časopise BioScience Amerického inštitútu biologických vied. Je to v poradí už piata výročná správa tejto skupiny vedcov o stave klímy.

Cieľom správy je osloviť výskumných pracovníkov, tvorcov politík i verejnosť. „Ako vedci a akademici cítime, že je našou morálnou povinnosťou upozorniť ľudstvo na rastúce hrozby, ktorým čelíme,“ uvádza sa v správe.

Stav planéty sa kriticky zhoršuje

Vedci vyhodnotili 35 „životných funkcií planéty“, ktoré každoročne monitorujú (vrátane teploty oceánov a hrúbky ľadovcov). Zistenia sú alarmujúce. V tomto roku až 25 ukazovateľov dosiahlo rekordnú úroveň. Ide o kľúčové klimatické ukazovatele počnúc emisiami oxidu uhličitého až po úbytok ľadu. Rastúci počet negatívnych javov na planéte dosiahol túto rekordnú úroveň v dôsledku zmeny klímy a ďalších environmentálnych ohrození, pripomenul časopis New Scientist.

Nezvyčajné klimatické anomálie v rokoch 2023 a 2024. Teploty oceánov (a, b) sú v súčasnosti ďaleko za svojimi historickými rozsahmi. Tieto anomálie odrážajú kombinovaný účinok dlhodobej zmeny klímy a krátkodobej variability. Všetky zobrazené premenné sú denné odhady.. Zdroj: academic.oup.com

Vedci poukazujú na to, že vody oceánov sú teplejšie, morská voda je kyslejšia a morská hladina stále stúpa. Koncentrácia atmosférického oxidu uhličitého, ako aj metánu je na historicky najvyšších hodnotách. Z ľadovej pokrývky Grónska zmizlo rekordné množstvo ľadu. Z Antarktídy tento rok zmizlo viac ľadu než kedykoľvek za posledných 22 rokov. Spotreba uhlia a ropy je dnes rekordne vysoká. Na celom svete zhorelo len v tomto roku takmer 12 miliónov hektárov lesa. Priemerná povrchová teplota Zeme je na historickom maxime. Globálne priemerné teploty rástli nadpriemerne v porovnaní s poslednými 145 rokmi. V USA sa úmrtnosť v dôsledku tepla zvýšila dokonca až o 30 percent oproti minulému roku.

Klimatický otras

Správa pripomína, že vedci už dlhé roky bijú na poplach kvôli hroziacemu nebezpečenstvu v dôsledku zmeny klímy. Globálne otepľovanie vedci predpovedali ešte predtým, než bolo pozorované. „Napriek týmto varovaniam sa stále pohybujeme zlým smerom,“ konštatujú vedci. „Je tragické, že sa nám nedarí vyhnúť vážnym dopadom a teraz môžeme len dúfať, že obmedzíme rozsah škôd.“

Vedci vo svojej správe upozorňujú, že sa ocitáme uprostred silného klimatického „otrasu“, pričom s takouto situáciou sa ľudstvo doposiaľ ešte nikdy nestretlo. Ako upozornil profesor Michael Mann z Pensylvánskej univerzity, jeden zo spoluautorov správy, „klimatická kríza nie je žiadna vzdialená hrozba, je to kríza tu a teraz“.

Časopis New Scientist poznamenáva, že jazyk správy je nezvyčajne priamy a otvorený. „Taký priamy jazyk je pre vedeckú správu neobvyklý. Autori však tvrdia, že je to oprávnené.“ V tomto kontexte profesor William Ripple z Oregon State University pripomenul, že „vedci majú morálnu povinnosť varovať ľudí pred nebezpečenstvom zmeny klímy“. Je presvedčený, že v prípade tejto novej správy „je zúfalé hodnotenie poctivým hodnotením“.

Klimatická zmena, ktorá už teraz spôsobila obrovskú migráciu a vysídlila milióny ľudí, môže „spôsobiť migráciu stoviek miliónov ľudí, čo by pravdepodobne viedlo k veľkej geopolitickej nestabilite a čiastočne možno aj k spoločenskému kolapsu,“ varuje profesor Ripple.

Nielen klimatická kríza, ale polykríza

Avšak „klimatická núdza nie je jediný problém,“ upozorňujú vedci. „Globálne otepľovanie je len jedným z aspektov hlbokej polykrízy, ktorá zahŕňa zhoršovanie životného prostredia, rastúcu ekonomickú nerovnosť a stratu biologickej rozmanitosti.“ Vedci pripomínajú, že klimatická zmena je viditeľným príznakom hlbšieho systémového problému: skutočnosti, že ľudská spotreba prekonáva schopnosť Zeme regenerovať.

Pojem polykríza, označovaný aj ako metakríza alebo permakríza, opisuje zložitú situáciu, v ktorej sa viaceré, vzájomne prepojené krízy zbiehajú a navzájom zosilňujú, výsledkom čoho je ťažko zvládnuteľná a ťažko riešiteľná situácia. Zdroj: Unsplash/Javier Miranda

„Napriek šiestim správam Medzinárodného panelu pre zmenu klímy, 28 konferenciám zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy, stovkám ďalších správ a desiatkam tisícov vedeckých prác svet urobil veľmi malý pokrok,“ konštatujú vedci v správe. „Vo svete s konečnými zdrojmi je neobmedzený rast nebezpečnou ilúziou.“

Vedci v správe zdôrazňujú, že potrebujeme „odvážnu, transformačnú zmenu“. Potrebujeme radikálne znížiť nadmernú spotrebu a plytvanie, reformovať systémy produkcie potravín na väčšiu podporu a produkciu potravín rastlinného pôvodu, ďalej je potrebné zmeniť fungovanie ekonomiky na ekologickejšiu a post-rastovú s dôrazom na sociálnu spravodlivosť. V oblasti vzdelávania je potrebné výučbu o zmene klímy integrovať do základných učebných osnov stredného a vysokého školstva, aby sa zvýšila klimatická gramotnosť.

Už dnes sme vo veľkej klimatickej kríze, no príde ešte väčšia, horšia, ak sa veci zásadne nezmenia, varujú vedci. Budúcnosť ľudstva závisí od nášho odhodlania a rozhodného postupu. Len našou rozhodnosťou a prijatím nevyhnutných zmien môžeme ochrániť prírodný svet, odvrátiť ľudské utrpenie v dôsledku dopadov klimatickej zmeny a „zabezpečiť, aby budúce generácie zdedili obývateľný svet“, upozorňujú vedci. V správe otvorene varujú: „Budúcnosť ľudstva visí na vlásku.“

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie