Sme domovom steakov, ale máme len na kuracinu. Argentínu máta 200 %-ná inflácia

Reklama
Protesty v Argentíne a argentinský prezident Javier Milei. Zdroj: X/Mike, New York Times World

Iní si nie sú takí istí. Claudio Paez býval úspešným obchodníkom so sieťou dvanástich cukrární a obchodov s potravinami. Teraz prevádzkuje iba dva, pretože náklady na prevádzku a kolaps disponibilného príjmu zákazníkov sa podpísali aj pod jeho príjmy. A očakáva, že budúcnosť nebude ružová.

„Ak budú ekonomické problémy pokračovať ďalšie tri mesiace, budem v problémoch a nebudem môcť pokryť svoje výdavky,“ hovorí.

Čoraz viac Argentínčanov musí improvizovať, aby vyžilo. Neďaleko jedného z Claudiových obchodov parkuje na kraji cesty malá dodávka, v batožinovom priestore skrýva veľa podnosov s vajíčkami.

Nízka cena, 1 dolár za tucet vajec, prilákala radu ľudí. Majiteľ dodávky však dlho neotáľa – pre prípad, že by prišla polícia.

Ulice Buenos Aires sa hemžia pouličnými predajcami, kuriérmi doručovacích aplikácií a neoficiálnymi taxíkmi. Analýza oficiálnych údajov Národnej univerzity v Salte naznačuje, že neformálny sektor zamestnáva takmer polovicu pracovnej sily v Argentíne.

Navyše, vďaka zákonu, ktorý schválila minulá vláda tesne pred voľbami, platí skutočnú daň z príjmu len málo ľudí. A to je pre krajinu, ktorá je v podstate na mizine a potrebuje generovať príjem, skutočne zlá správa.

Argentína míňa oveľa viac, ako zarába, a už teraz dlhuje neprehliadnuteľné sumy: v súčasnosti asi 44 miliárd dolárov Medzinárodnému menovému fondu, čo z nej robí mimochodom najväčšieho samostatného dlžníka organizácie.

Prezident Milei hovorí, že má na hospodársku krízu odpovede. Vyštudovaný ekonóm je oddaným zástancom voľného trhu a malého štátu. Počas kampane si získal veľa pozornosti tým, že vo vzduchu mával skutočnou motorovou pílou, čo malo symbolizovať jeho záväzok znižovať štátne náklady.

Sľúbil tiež, že centrálnu banku vyhodí do vzduchu a úplne sa zbaví miestnej meny – pesa – a nahradí ju americkým dolárom. Obidve tieto myšlienky sú momentálne v úzadí – v neposlednom rade preto, že samotnej vláde chýbajú doláre.

Namiesto toho prezident Milei devalvoval peso na polovicu, aby zvýšil konkurencieschopnosť. A o polovicu znížil počet vládnych ministerstiev.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie