Argentína bola kedysi jednou z najbohatších krajín sveta, dokonca bohatšia ako Francúzsko či Nemecko. Veľká časť tohto bohatstva bola postavená na vývoze hovädzieho mäsa, najmä do Británie. Ale to bolo pred viac ako 100 rokmi. Dnes je krajina kvôli hlbokej hospodárskej kríze podľa Svetovej banky až 70. najbohatšou krajinou sveta.
A čoraz väčší počet domácich si jednoducho nemôže dovoliť jesť hovädzie mäso z dobytka, ktorý sa dodnes potuluje po úrodných pastvinách známych ako pampy. Vrátane Oriany a Samira, zamilovaných dvadsiatnikov, ktorí žijú v zanedbanej štvrti hlavného mesta Buenos Aires.
„Je to veľmi ťažké,“ hovorí Oriana. „Neustále sa pýtate sami seba, ako vyžijeme? Sme krajina hovädzieho mäsa, ale jeme len kuracinu, pretože je lacnejšia.“
Minulý rok vyskočila v krajine inflácia na 211 %, najvyššiu mieru za uplynulých 30 rokov. Len v decembri ceny vzrástli o viac ako 25 %.
Rodina zdieľa malý byt so svojou malou dcérou Chiarou a tiež Samirovými rodičmi a jeho bratom. Platenie účtov je neustála starosť. Náklady na jedlo, ale aj nájomné, elektrinu a dopravu neustále rastú.
Samir je samostatne zárobkovo činným vodičom dodávky. Kvôli hospodárskej kríze však dopyt po jeho službách prudko klesol. Jeho zárobky nestíhajú stúpacim cenám.
Teraz sa obáva aj rastúcej neistoty na uliciach, pretože ľudia sú čoraz zúfalejší. „Mohli by vás zabiť len pre váš mobilný telefón,“ hovorí.
Podľa posledného súboru oficiálnych vládnych údajov žije najmenej 40 % argentínskej populácie v chudobe. Mnohí majú podozrenie, že skutočné percento je ešte vyššie.
Oriana aj Samir hlasovali za nového argentínskeho lídra Javiera Mileia, radikálneho pravicového libertariána s extravagantnými vlasmi a drsným štýlom. V minuloročných voľbách prekvapil, keď získal viac ako 55 % hlasov.
„Chápe problémy ľudí,“ hovorí Samir, „myslím si, že práve on je tým, čo Argentína potrebuje, aby sa vyrovnala s infláciou.“
(Článok pokračuje na ďalšej strane)